ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJCohabitat Gathering 2012
Autor Wiadomość
Astrolog Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 15
Dołączył: 03.2012
Post: #1
Cohabitat Gathering 2012
Chyba interesujące dla każdej osoby, która tu zagląda. :-)

Wszystkie informacje na stronie: [url=http://www.festiwal.cohabitat.net/">http://www.festiwal.cohabitat.net/</a><!-- m -->

Festiwal Cohabitat Gathering (13-14 października) to dwa dni spotkań i wystąpień tych, którzy pragną odpowiedzialnie projektować i budować mądry oraz sprawiedliwy świat wokół siebie. Zaproszeni na scenę mówcy opowiedzą o własnej pracy nad konkretnymi technologiami, narzędziami i metodami, które nie pozostawiają złudzeń - jako cywilizacja jesteśmy w stanie porzucić przestarzałą już koncepcję rozwoju-dla-samego-rozwoju i pójść dalej. Możemy stworzyć zdrową i komfortowa przestrzeń życia dla wszystkich i odzyskać czas na eksplorowanie tajemnic bycia człowiekiem.
Festiwal jest platformą dla tych, którzy czują w sobie tę nową Jakość i pragną się nią podzielić.

Aby festiwal się odbył potrzebne jest wsparcie, także finansowe. Więcej: <!-- m --><a class="postlink" href="http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012/">http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabita ... ring-2012/</a><!-- m -->

[Obrazek: 206152_520707367946157_829885723_n.jpg]

| Kto i jakie tematy poruszać będzie w tym roku ? |

SUWERENNOŚĆ ŻYWNOŚCIOWA A RODZINNE GOSPODARSTWA ROLNE
Jadwiga Łopata jest wspózałożycielką i wiceprezeską Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, członkini Europejskiego Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki. Pierwsza Europejka uhonorowana Nagrodą Goldmana zwaną „ekologicznym Noblem” za kampanię w celu ochrony małych polskich i rodzinnych farm. Wykład Jadwigi Łopaty dotyczył będzie suwerenności żywnościowej jako odpowiedzi na zagrożenia płynące ze współczesnej polityki wspierającej GMO oraz kontroli produkcji przez korporacje i supermarkety. Dostęp do żywności jako prawo każdego człowieka oraz uprawy w duchu tradycji polskiego rolnictwa to główne postulaty tego wystąpienia.

ŻYJĄC RAZEM - WSPÓLNOTY MIESZKALNE I ALTERNATYWNE SPOSOBY MIESZKANIA
Dick Urban Vestbro jest profesorem Royal Institute of Technology w Sztokholmie, członkiem Architecture Without Borders oraz przewodniczącym stowarzyszenia kollektivhus.nu promującego i wspierającego powstawanie wspólnot lokalnych w Szwecji. Profesor Vestbro, bazując na wieloletnim doświadczeniu w konsultacjach dotyczących organizowania się społeczności, opowie w jaki sposób wykorzystać potencjał miejsca i sąsiedzką współpracę, by likwidować problemy społeczne miast: izolację, anonimowość, wykluczenie, oraz skierować je na drogę zrównoważonego rozwoju i wspólnej pracy przy kreowaniu środowiska mieszkalnego.

KAMPANIA 'INCREDIBLE EDIBLE' NA RZECZ LOKALNEJ ŻYWNOŚCI ORAZ SPOŁECZNOŚCI SKUPIONEJ WOKÓŁ UPRAW MIEJSKICH
Mary Clear aktywistka, marzycielka, orgodniczka, współzałożycielka Incredible Edible w Anglii. Jej organizacja zajmuje się zakładaniem ogrodów warzywnych i owocowych w miejscach publicznych, dzięki czemu miasto zyskuje “zielony” wygląd a mieszkańcy - dostęp do darmowej lokalnej żywności. Projekt zainicjowany jako partyzantka ogrodnicza szybko zyskał przychylność mieszkańców i władz miasteczka Todmorden, w którym dziś każdy produkuje własną żywność. Mary Clear przybliży nam sekrety powodzenia tego niesamowitego pionierskiego działania, które jednoczy społeczność oraz wzbogaca krajobraz miasta.

COMMUNITY TOOLS - SOFTWARE DLA WSPOMAGANIA ZARZĄDZANIA AKTYWNOŚCIAMI I KOMUNIKACJĄ SPOŁECZNOŚCI
Marten Kaevats to programista Community Tools (CT) - oprogramowania stworzonego z myślą o społecznościach i ich potrzebach. Ta darmowa platforma umożliwia grupom ludzi zarządzanie aktywnością, komunikowanie się, udostępnianie zasobów, tagowanie map, tworzenie grup tematycznych, wydarzeń, forum, galerii. Posiada oprócz tego wiele innych narzędzi służących skuteczniejszej komunikacji, organizowaniu się i rozwiązywaniu problemów. Aplikacje powstają zgodnie z ideą otwartego dostępu, creative commons i treści generowanych przez użytkownika. Marten Kaevats, członek zespołu CT zaprezentuje możliwości, jakie daje program.

REWOLUCYJNY SPOSÓB PROWADZENIA ORGANICZNEJ FARMY
Jan Slinsky to rolnik, wynalazca, absolwent ogrodnictwa na University of Agriculture w Brnie. Przewodniczy JRD Vegetable Center, którym zarządza niezależnie od 1991 roku. Jego autorska koncepcja Agrokruh służy rozwojowi zrównoważonych upraw rodzinnych. Modelowa farma wg tego systemu powstała kilka lat temu w południowo-zachodniej Słowacji dzięki pomocy prywatnej firmy oraz członka społeczności. Wykład przybliży nam zasady konstrukcji oraz działania Agrokruh - innowacyjnej metody produkcji żywności.

PLATONIQ - WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ I P2P
Olivier Schulbaum to działacz społeczny i kulturalny, filmowiec. Współzałożyciel Platoniq - organizacji skupiającej producentów kultury i programistów komputerowych oraz wiceprezes Fundación Fuentes Abiertas. Jednym z projektów realizowanych przez te organizacje jest serwis społecznościowy Goteo.org. Jest to platforma służąca do crowdfundingu czyli finansowania innowacyjnych, niezależnych przedsięwzięć członków społeczności dzięki datkom innych członków. Celem serwisu jest wsparcie społecznych, kulturalnych, naukowych, edukacyjnych, ekologicznych i technologicznych inicjatyw, które sprzyjają formowaniu lepszego społeczeństwa. O wyjątkowości Goteo.org stanowi dodatkowa funkcja wymiany usług, pracy, zasobów, dzięki czemu przedsięwzięcia mają większe szanse powodzenia. Społeczność może przyczynić się więc do postępu społecznego nie tylko finansując projekty, lecz także wnosząc swoje umiejętności, czas, pomysły, zaplecze.

ZAAWANSOWANE BUDOWANIE Z KOSTEK SŁOMY
Barbara Jones jest założycielką Straw Works, była dyrektor amazonails. Autorka publikacji ““Building with Straw Bales: A Practical Guide for the UK and Ireland”. Dzięki solidnemu doświadczeniu, uważana jest za najbardziej cenioną realizatorkę budownictwa w technice kostek słomy w Europie. Uhonorowana Lifetime Achievement Award przez Women in Construction oraz Woman of Outstanding Achievement przez the UK Resource Centre for Women. Aktywna w branży budowlanej od 30 lat, w swoim portfolio ma udział w ponad 300 realizacjach. Wykład o technice budowania z kostek słomy wzbogaci przykładami zaczerpniętymi z wieloletniej praktyki na budowach.

FABLAB, HACKERSPACE I WSPÓŁPRACA OPARTA NA OTWARTOŚCI
Bas van Abel jest Dyrektorem Kreatywnym w Waag Society. Inicjator otwartego dla wszystkich warsztatu Fablab (fabrication laboratory) w Amsterdamie. Jest to przestrzeń udostępniana wszystkim chętnym w celu tworzenia własnych cyfrowych projektów przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Van Abel współtworzył także Instructables Restaurant - miejsce eksperymentów i zetknięcia się wolnych treści globalnych z lokalnymi pomysłami oraz... jedzeniem. Podczas prelekcji poznamy szczegóły wyżej wspomnianych oraz innych przedsięwzięć Waag Society - społeczności dążącej do wdrażania innowacji wspartej kreatywnymi technologiami.

BUDOWANIE W TECHNICE ZIEMI UBIJANEJ - DOŚWIADCZENIA, BADANIA NAUKOWE I PROJEKTY ARCHITEKTONICZNE
Georg Maybaum to Profesor i szef Instytutu Mechaniki Gruntów i Fundamentowania na Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst. Obecnie zajmuje się głównie geotechniką, mechaniką gruntów, fundamentowaniem. Profesor Maybaum jest zarówno aktywnym badaczem, dydaktykiem jak i praktykiem. Jego wykład przybliży przebieg badań nad mieszankami, trwałością i nośnością ziemi ubijanej. Prelegent zaprezentuje także przykłady realizacji architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych w tej technice w Niemczech.

WYWOŁAJMY SOLARNA REWOLUCJĘ!
Eerik Wissenz jest filozofem i programistą w jednym. W 2012 roku, po latach zgłębiania tematu energii odnawialnej, założył z żoną Evą spółkę Solar Fire Concentration. Jego prezentacja podczas Cohabitat Gathering skupi się na Solar Fire - modułowym, stałopunktowym, niskokosztowym i wysokoenergetycznym systemie kumulowania energii solarnej. Technologia rozwijana jest obecnie w trzech wersjach: 1. Darmowy, otwarty projekt w wersji zrób to sam. 2. Lokalna produkcja przy częściowym wykorzystaniu gotowych, płatnych elementów. 3. Produkcja na skalę przemysłowa z uwzględnieniem zasad ekonomii społecznej. Solar Fire ma intencję stania się rozwiązaniem problemów energetycznych świata, zwłaszcza w krajach uboższych, co zresztą umożliwia jego tania w zastosowaniu i niekomercyjna technologia. Firma dba także o zrównoważoną, ekologiczną produkcję.

KOLEKTYWY: TWORZENIE WARUNKÓW DLA OTWARTOŚCI TOWARZYSKIEJ I WSPÓŁDZIELENIA.
Helen Jarvis to docent Geografii Społecznej na Newcastle University w Wielkiej Brytanii. Badaczka geografii społecznej z naciskiem na strukturę mieszkaniową i miejską oraz styku sektora pracy, zatrudnienia i płci kulturowej. Jarvis obecnie bada codzienne życie intencjonalnych społeczności w kontekście eksperymentów i innowacji stosowanych we wspólnotach. Podczas prelekcji dowiemy się m.in. w jaki sposób wspólna przestrzeń oraz czas spędzany wśród społeczności wpływa na proces powstawania nowej gospodarki dzielenia się.

Aby festiwal się odbył potrzebne jest wsparcie, także finansowe. Więcej: <!-- m --><a class="postlink" href="http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012/]http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabita ... ring-2012/[/url]
03.09.2012 19:57
Wpisy użytkownika Cytuj"
Astrolog Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 15
Dołączył: 03.2012
Post: #2
Odp: Cohabitat Gathering 2012
Dwie ważne informacje:
1. Został opublikowany budżet..
2. Po zakończeniu Festiwalu Cohabitat Gathering 2012 wszystkie zapisy wideo z prezentacji prelegentów zostaną udostępnione dla korzyści całego społeczeństwa.
15.09.2012 10:22
Wpisy użytkownika Cytuj"
Astrolog Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 15
Dołączył: 03.2012
Post: #3
Odp: Cohabitat Gathering 2012
Kampania zakończona sukcesem!

573 osób wpłaciło 94 817 zł (105% celu). Napisaliśmy tym wyczynem kawałek historii crowd-fundingu. Jesteśmy dumni z bycia częścią tak niezwykłej społeczności.
Chwila odpoczynku… i do pracy. System wciąż jeszcze księguje wpłaty, a zespół organizacyjny pracuje w pocie czoła. W środę podamy wszystkie informacje.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli. :-)
02.10.2012 16:26
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Godzina dla Ziemi 2012 WWF -- 31 marca Elza 1 1 934 31.03.2012 15:49
Ostatni post: Elza
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS