ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJDOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Autor Wiadomość
Pawel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 2
Post: #1
DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać 40 tys. zł na budowę domu?
2012-05-21

Nawet 40 tys. zł dla budujących domy i 15 tys. dofinansowania dla kupujących mieszkania. Warunek: nowe budynki muszą być energooszczędne, czyli jednocześnie przyjazne środowisku. Minister Marcin Korolec otworzył dziś konsultacje nowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.NFOŚiGW opracował projekt ogólnopolskiego programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Jego celem będzie wsparcie Polaków w budowie lub zakupie domów i mieszkań energooszczędnych, czyli ciepłych, tańszych w eksploatacji, a przy tym z mniejszą emisją dwutlenku węgla.

Z programu będą mogły skorzystać zarówno osoby, które budują samodzielnie, jak i te, które kupują dom lub mieszkanie od dewelopera. Wysokość dopłaty będzie uzależniona od osiągniętego wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię użytkową potrzebną do jego ogrzewania, a nie od jego powierzchni. W zależności od wysokości tego współczynnika szacuje się, że dotacja wyniesie od 20 tys. do 40 tys. zł brutto dla domów jednorodzinnych oraz od 10 tys. do 15 tys. zł brutto dla mieszkań. Użytkownicy takich budynków zyskają podwójnie – także w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Program będzie obsługiwany za pośrednictwem banków partnerskich wyłonionych w naborze przeprowadzonym przez NFOŚiGW. Planowany budżet na jego realizację to około 300 mln zł. Z programu będzie można skorzystać w latach 2013 – 2018 lub do wyczerpania środków.

NFOŚiGW szacuje, że w wyniku realizacji programu uda się wybudować około 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energetycznym oraz ograniczyć emisję CO2 o około 50 000 ton rocznie.

Energooszczędność się opłaca. Planujemy dać budującym nowe domy czy mieszkania w ekologicznym standardzie, bezpośrednią pomoc finansową związaną z ich kredytem. Jednocześnie wyprzedzamy rzeczywistość, chcemy pomóc upowszechnić standardy energooszczędności zanim staną się one wymagane prawem w kolejnej dekadzie. To oferta dla ekoliderów, którzy myślą o przyszłości. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych to realne wsparcie dla Polaków w osiągnieciu ich marzenia o własnym domu, który będzie przy tym efektywny energetycznie oraz ekologiczny – podsumowuje projekt minister Marcin Korolec.

Szczegóły programu będą ostatecznie znane pod koniec roku. Obecnie projekt jest bowiem poddawany szerokim konsultacjom w ramach Forum „Energia – Efekt – Środowisko”, do udziału w których zachęcają Ministerstwo Środowiska oraz NFOŚiGW.


Źródło: Ministerstwo Środowiska, http://www.mos.gov.pl , fot. sxc.hu
22.05.2012 20:17
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #2
Odp: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
oczywiście trzeba podkreślić bardzo wyraźnie, że wszystko co powyżej to na razie jedynie "projekt".

ekoosada.pl
22.05.2012 22:50
Wpisy użytkownika Cytuj"
jowro5 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: 06.2012
Post: #3
Odp: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Alooohaa! Czyli konsultacja na wspomnianym forum ... ? Warto tam coś naklikać ?
25.06.2012 11:52
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jarek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: 10.2012
Post: #4
Odp: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Dopłaty do kredytów??????? Czyli aby otrzymać dopłatę trzeba wziaść kredyt????????? Mam nadzieję że źle zorzumiałem ten projekt.?
15.10.2012 22:20
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #5
Odp: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
"Program będzie obsługiwany za pośrednictwem banków partnerskich wyłonionych w naborze przeprowadzonym przez NFOŚiGW. Planowany budżet na jego realizację to około 300 mln zł."

Lobbing na linii banki-państwo. Faktycznie trzeba nakręcać trend brania kredytów i generować "wzrost gospodarczy", "popyt wewnętrzny" aby skorzystać...
Problem będzie mnie dotyczył lada moment bo będziemy budować energooszczędny dom ... tyle że nie wiem czy technika słomo-gliniana ma normy i wpisuje się w państwową definicję energooszczędnych. No i czy faktycznie jest to dofinansowanie - bo czasem warunkiem dofinansowania jest korzystanie z drogiej nieekonomicznej technologii aby sprostać definicji "energooszczędność" . Temat będę zgłębiał.

ekoosada.pl
15.10.2012 23:05
Wpisy użytkownika Cytuj"
Elza Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 140
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 6
Post: #6
RE: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
.
Jeszcze przed wakacjami tego roku NFOŚiGW ma zacząć udzielać dotacji do kredytów zaciągniętych na budowę domów energooszczędnych i tzw. pasywnych oraz na zakup mieszkań w tego typu budynkach.
Jak zbudować dom energooszczędny

Zapowiadane przez rząd dopłaty stały się faktem: od 2013 roku przez sześć kolejnych lat Polacy budujący dom jednorodzinny lub kupujący dom lub mieszkanie będą mogli skorzystać z jednorazowej, bezzwrotnej dopłaty do kredytu. Dofinansowanie wyniesie aż do 50 tysięcy złotych do budowanego domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do budowanego domu energooszczędnego. Rząd dopłaci również do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto. Program zaplanowano do 2018 roku, ponieważ już w 2020 roku budowanie domów o prawie zerowym zużyciu energii stanie się w Polsce obowiązkiem.
Dom czy mieszkanie, by zakwalifikować się do programu dopłat, musi spełniać określone przez Fundusz parametry energooszczędności, tj. koniecznie posiadać:
- doskonałą izolacyjność przegród zewnętrznych (niskie parametry współczynnika przenikania ciepła przez ściany, dachy, stropy),
- wysoką szczelność powietrzną (szczelne okna i drzwi),
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (która zastąpić musi dotychczasową wentylację grawitacyjną), która jako jedyna jest w stanie zapewnić domowi wymagane parametry energooszczędności.
Szacuje się, że straty ciepła przez otwory wentylacyjne dochodzić mogą nawet do 56% strat energii cieplnej domu ogółem. Przez ściany jest to do 23% strat ciepła, przez dach do 13%, przez strop do 14,3%, a przez okna do 35%.

--------------------------------------------------------
http://Bardo.ekoOsada.pl
12.06.2013 19:06
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #7
RE: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Wygląda to tak:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOiGW) dopłaca do budowy domów energooszczędnych.

Urzędnicy rozróżniają 2 normy i na ich podstawie można otrzymać dotację:
- NF15 Domy pasywne, współczynnik EUco wynosi 15 kWh/(m2rok) dotacja ok 50 tys. zł
- NF40 Domy energooszczędne maksymalnie 40 kWh/(m2rok) dopłata ok 30 tys. zł

Właściwie o całej sprawie powiedział mi Marcel, który chciałby podjąć się zaprojektowania domu o konstrukcji szkieletowej wypełnionej słomą, z tynkiem glinianym. Czy warto ubiegać się przy okazji o dotację? Kwota wydaje się istotna ale...
Jakie mam obawy? ...że suma zmarnowanych pieniędzy i czasu na biurokrację, normy, wyceny, obsługę kredytu, certyfikaty, weryfikatorów może być prawie równa wysokości dotacji ;(   ...aaa i jeszcze się okazało że ta kwota jest trochę fikcyjna bo należy od tego odprowadzić podatek od dochodu , no i trzeba pilnować aby na wszystko były rachunki, umowy itp.

Tutaj są źródła, na ich podstawie postaram się podjąć decyzję czy warto w to brnąć:
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe...oszczedne/
Jak macie jakieś pytania to tu jest informacja szczegółowa: http://www.nfosigw.gov.pl/kontakt/

Poza tym w załączniku normy które trzeba spełnić ;) . Natknąłem się na informację że te normy mają być kiedyś obowiązkowe w UE dla każdego kto będzie chciał wybudować nowy dom ;)


Załączone pliki
.pdf  wytyczne_do_weryfikacji domów pasywnych.pdf (Rozmiar: 250,9 KB / Pobrań: 9)

ekoosada.pl
12.06.2013 20:55
Wpisy użytkownika Cytuj"
leonidas Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: 06.2013
Post: #8
RE: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
A jeżeli kredyt będzie niższy niż koszt dopłaty to co?
25.06.2013 18:19
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #9
RE: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
jeden post powyżej zamieściłem link do informacji źródłowej, tam jest też infolinia, możesz dowiedzieć się wszystkiego u źródła, poza tym jest lista banków które obsługują te dopłaty więc można też zadzwonić do banków i się dowiedzieć. O ile pamiętam w wytycznych było napisane że kredyt MUSI być WYŻSZY niż dofinansowanie ale czy możliwe aby był wyższy o 1zł tego jeszcze nie wiem.

ekoosada.pl
26.06.2013 01:51
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #10
RE: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Zgłębiłem temat. Aby spełnić normę domu pasywnego w technologii kostek słomy trzeba zbudować ścianę szeroką na 90cm, jeśli zbuduje się ścianę ok 45cm (czyli jeden rząd kostek słomianych) to załapiemy się na dom energooszczędny - czyli dopłata ok 24tys zł  (uwzględniając podatek dochodowy), do tego koszty "pozornego kredytu" - operat , prowizja itd... nie wiem ile tego jest oraz koszt certyfikowanego audytora który stwierdzi że dom spełnia normy energooszczędne , test szczelności itp.
Dzwoniłem do wszystkich banków i póki co jedynie BOŚ był przygotowany na ten program i jedynie w BOŚ (oddział Wrocław) udzielono mi wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące tego programu. Potwierdzono mi , że kredyt można wziąć na kwotę niewiele przewyższającą dopłatę (np o 1000zł wyższą) .  Pracownik banku nie był pewien czy można brać udział w programie jeśli budujemy samodzielnie, tzw systemem gospodarczym -wątpliwość budził warunek posiadania "umowy z wykonawcą". Marcel, który uczestniczył w szkoleniu dot. tych dopłat twierdzi że można budować samodzielnie a umowę z wykonawcą mogłaby zastąpić umowa z kierownikiem budowy. Można też upewnić się w tej kwestii u osób, które zajmują się końcową oceną budynku.  Oczywiście należy mieć udokumentowane wydatki budowlane na kwotę którą staramy się odzyskać z dofinansowania.
O kredyt i o udział w programie trzeba się ubiegać jeszcze przed rozpoczęciem budowy, najlepiej w momencie projektowania domu.

ekoosada.pl
09.08.2013 01:48
Wpisy użytkownika Cytuj"
pass Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: 04.2014
Post: #11
RE: DOFINANSOWANIE DOMÓW ENERGOOSZCZĘDNYCH
Architekt, który tu przedstawił swój projekt:

http://ekoosada.pl/ekowioska/ekologiczne...zonu-id392

w swoim blogu wykazał szczegółowo warunki i opłacalność tego dofinansowania:

http://blog.buildgreen.pl/czy-doplata-sie-oplaca/
04.05.2014 03:53
Wpisy użytkownika Cytuj"

Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS