ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJEcoCube 25m2 Projekt OpenSource - dom bez pozwolenia, na zgłoszenie
Autor Wiadomość
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #1
EcoCube 25m2 Projekt OpenSource - dom bez pozwolenia, na zgłoszenie
.
Wklejam ten wpis w imieniu Marcela , który opublikował to w ramach Portalu "Ekoosada Projekt". Zawiesiłem rozwijanie tego portalu a projekt, który może się komuś przydać udostępniam:

EcoCube 25m2

Ponieważ jest to pierwszy wpis w dziale "Domy", witam wszystkich serdecznie i zapraszam do współpracy nad pierwszym tematem. Sporządziłem projekt budynku tymczasowego o powierzchni zabudowy 25 m2, czyli maksymalnej, na jaką dozwala ustawa Prawo Budowlane bez uzyskania pozwolenia na budowę (na zgłoszenie). Zapraszam do ściągnięcia pliku załącznika (na końcu notatki) i zapoznania się z projektem. Projekt sporządziłem na razie wyłącznie w formie modelu 3d w formacie skp, znaczy to, że otworzyć można go tylko za pomocą programu Trimble Sketchup 8 - do ściągnięcia za darmo pod tym linkiem: http://www.sketchup.com/intl/en/download/gsu.html

W projekcie po otwarciu należy aktywować widoczność warstw: window->layers oraz widoczność informacji o elementach modelu window ->entity info. Ponieważ projekt podzielony jest na warstwy, poprzez swobodne go obracanie i włączanie/wyłączanie niektórych warstw można dokładnie zgłębić jego ideę i budowę bez żmudnego wczytywania się w rysunki techniczne.

Parę słów o samym projekcie i obiekcie:
- budyneczek ma 25 m2 powierzchni zabudowy i jest to maksymalna dopuszczalna powierzchnia, aby nie trzeba było uzyskiwać pozwolenia na budowę, lecz załatwić całą sprawę przez zgłoszenie. Wcześniej była mowa o 35 m2, jednak budynki o takiej powierzchni zabudowy można budować tylko jako uzupełnienie ISTNIEJĄCEJ zabudowy zagrodowej, co nie będzie miało miejsca w przypadku ekoosadników. Dodam, że oficjalnie jest to budynek pomocniczy przy produkcji rolnej, teoretycznie nie można w nim mieszkać całorocznie i nie da się w nim zameldować. Ponadto aby wykonać zgłoszenie budynku potrzebna będzie mapa do celów projektowych z lokalizacją obiekciku oraz podstawowe plany (niekoniecznie podpisane przez architekta), które z czasem sporządzę
- wewnątrz budynku uzyskuje się ok 16 m2 powierzchni, co jest bardzo małą ilością, jednak starałem się względnie optymalnie upakować wszystko, co niezbędne do całorocznego mieszkania. Niech każdy sam oceni i zdecyduje, czy jest w stanie przemieszkać rok lub dwa w takim obiekcie.
- obiekt posiada konstrukcję drewnianą, wypełnienie ze słomy, zaś tynki wykonane z gliny. Choć w projekcie jest on posadowiony na fundamentach, nie jest to jednak konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Konstrukcja została ponadto tak pomyślana, aby budynek w razie potrzeby dało się przenieść za pomocą dźwigu.
- budynek nie posiada otwieranych okien - okna są wykonane jako szyby zespolone w ramach i zatopione w glinie. Aby przewietrzyć, otwiera się po prostu drzwi. Ponadto w projekcie rozrysowany jest duży gruntowy wymiennik ciepła, do którego podłączona jest wentylacja w budynku tymczasowym. Wymiennik wprawdzie podraża koszt całości, jednak obniża koszt jego eksploatacji w zimie, sama idea jest zaś taka, by później ten wymiennik służył głównemu budynkowi mieszkalnemu. Chętnie zapoznam się, co myślicie na ten temat.
- obiekt ogrzewany jest piecem typu rocket stove - co to za piec i jak go zbudować odpowie profesor Google
- dodatkowo proponuję kolektor słoneczny, umieszczony celowo niżej niż zbiornik na wodę - wówczas działa samodzielnie na zasadzie konwekcji i nie potrzebuje pompy cyrkulacyjnej. Kolektor wydaje się podrażać koszt całości, jednak tutaj liczę na inwencję budowniczych - w Zajeżowej na Słowacji widziałem piękne samodzielnie wykonane kolektory ze starych grzejników pomalowanych na czarno, niewiele ustępujące wydajnością zwykłym komercyjnym kolektorom płaskim
- w projekcie rozrysowany jest taras. Ponieważ nie wlicza się on do powierzchni zabudowy, każdy może zbudować tak duży, na jaki go stać
- ostatnia kontrowersyjna sprawa to ubikacja - ja zaproponowałem wstępnie ubikację kompostującą, czyli wiadro na ekskrementy zasypywane pyłem drewnianym, trocinami i popiołem. Taką mieszankę co jakiś czas wynosi się na kompostownik, gdzie kompostuje rok, zamieniając się w doskonałej jakości nawóz. Po szczegóły zapraszam do książki autorstwa Jima Jenkinsa, który dokładnie opisał co, jak i gdzie - książkę ktoś udostępnił w sieci pod następującym adresem: http://depositfiles.com/files/gibuxa6iy
Powiem tylko, że uważam, iż nie istnieje bardziej ekologiczna metoda gospodarki "czarnymi" odpadami, niż kompostowanie zaproponowane przez pana Jankinsa. Jeżeli jednak ktoś będzie chciał inaczej, nie ma oczywiście problemu.

Ostatnią kwestią jest koszt budowy. Moim zdaniem (na oko), jeżeli nie wliczyć robocizny, wyposażenia AGD i dużego tarasu, koszt materiałów powinien być niższy niż 10 000 zł. Niemniej dokładnego kosztorysu nie wykonałem, ponieważ nie jestem w tym dobry. I tutaj mam ogromną prośbę do użytkowników forum - czy ktoś mógłby pomóc mi wykonać kosztorys? Służę oczywiście wszelkimi informacjami na temat użytych materiałów etc. Jeżeli ktoś byłby chętny do pomocy, proszę do mnie napisać.

Jeszcze raz zapraszam do zapoznania się z projektem i wyrażania krytycznych ale i merytorycznych uwag na jego temat: co zmienić, co ulepszyć, poprawić etc. Czekam na pomysły, opinie i komentarze!

ps: w SketchUpie warto wyłączać/włączać widoczność krawędzi, aby lepiej zobaczyć wygląd obiektu: view-> edge styleZałączone pliki
.rar  Budynek tymczasowy EcoCube 25m2.rar (Rozmiar: 2,53 MB / Pobrań: 92)

ekoosada.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.06.2013 20:51 przez Jacek.)
12.06.2013 20:45
Wpisy użytkownika Cytuj"
Smoogy
Unregistered

 
Post: #2
RE: EcoCube 25m2 Projekt OpenSource - dom bez pozwolenia, na zgłoszenie
Jakis czas temu opracowalem plan domu bez pozwolenia zbudowanego na naczepie od tira na kołach. Na koła nasuwaja sie maskownice. Szerokosc oryginalnie ma 2,5m zostaje poszerzona do 4m lub 4,5m. Długość 13,5m. Wysokosc 2,7m mozna troche podwyzszyc i zrobic maly magazynek lub nie podnosic i dach wykorzystac jako taras, czesciowo na solary, ogrzewanie wody itp. Mozna sobie taka naczepe ustawiac na dzialce jak sie chce. Konstrukcja na zasadzie domów kanadyjskich lub skandynawskich. Sama platforma kosztuje od 8000 ~
18.06.2013 01:43
Cytuj"
pass Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 27
Dołączył: 04.2014
Post: #3
RE: EcoCube 25m2 Projekt OpenSource - dom bez pozwolenia, na zgłoszenie
@Jacek

Link do książki nie działa.

Projekt budzi szereg wątpliwości...
1. Pomysł z dźwigiem - to wysokie koszty przeniesienia, konieczność znacznie trwalszej konstrukcji (i trzeba mieć sporą wyobraźnię rozkładu sił, jakie wystąpią przy przenoszeniu), zapewne konieczność częściowego demontażu dachu (jeśli ma być taki jak w projekcie), a i nie w każdej lokalizacji dźwig dojedzie. Można, ale trzeba mieć poważne argumenty, żeby skazywać się na takie koszty i potencjalne ryzyko.
2. Pomysł z panelem poniżej zbiornika - próbowałem kiedyś to z pomalowanym na czarno grzejnikiem połączonym z jakieś dwa metry wyżej zbiornikiem, i nie działało. Czy to co widziałeś, to były instalacje funkcjonujące biernie? Jaka była różnica wysokości między zbiornikiem a panelem? Poza tym kolektor przede wszystkim tym różni się od pomalowanego grzejnika, że też grzeje w niskiej temperaturze powietrza. 
3. Pomysł z nieotwieranymi oknami. Jedno małe otwierane okienko w łazience m.in. pozwoliłoby na zrobienie przeciągu, co czasem się przydaje. Ale na to można też zdecydować po zakończeniu budowy.
4. Pomysł z gruntowym wymiennikiem ciepła. Nie podałeś, jakim urządzeniem chcesz korzystać z tego wymiennika. Taka markowa pompa ciepła jest chyba droższa od wszystkich pozostałych elementów składających się na ten domek (ale rzecz jasna możesz tak jak wymiennik użyć jej potem w pełnowymiarowym domu). Pewnie można też użyć go do rekuperatora albo do samego podwyższenia temperatury wwiewanego powietrza, ale chyba nie o to Ci chodziło.
5. Pomysł z piecem pobierającym powietrze z wnętrza pomieszczenia (bo chyba takie jest rozwiązanie pieca, o którym wspomniałeś). To jest podobno nawet kilkakrotnie bardziej energochłonne niż np kominek korzystający do spalania z powietrza spoza budynku.
6. Pomysł konstrukcji bez "zastrzałów". Nie jestem budowlańcem, ale wydaje mi się, że przy dźwigni 4m na 40cm chyba nie trzeba szczególnie silnego wiatru, który napierając na ścianę 4x5m złożyłby całą konstrukcję. Być może jakimś rozwiązaniem mogłyby być trwale przytwierdzone płyty z długich wiór zamiast tynków, ale zapewne zależy Ci na tych tynkach.
7. Szyby zatopione w glinie. Myślę, że tak czy inaczej konstrukcja będzie pracowała, więc wydaje się, że bezpieczniej będzie odizolować glinę od szyby czymś elastycznym. 

Pozdrawiam
Paweł
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04.05.2014 02:48 przez pass.)
04.05.2014 02:43
Wpisy użytkownika Cytuj"
Emil Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 10
Dołączył: 05.2016
Post: #4
RE: EcoCube 25m2 Projekt OpenSource - dom bez pozwolenia, na zgłoszenie
witam!
nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, po co robić projekty domów, z materiałów nietrwałych jak glina?, przecież dom buduje się po to żeby w nim spokojnie mieszkać, a nie po to żeby stale były z nim jakieś problemy, do tego 25m2 to nie jest dom tylko klatka, to jest jeden mały pokój, więc jak w tym mieszkać? są teraz technologie przyjazne dla człowieka, chociaż nie da się wybudować w nich domu za 10 000,- co zresztą widać po odpowiedzi mojego poprzednika,
byłoby bardzo niebezpieczne dla ludzi w nim mieszkających, bo nigdy niska cena budowy, nie idzie w parz z jakością i bezpieczeństwem, więc takie założenie jest utopią, połączoną z zamiarem samobójczym
25.05.2016 22:16
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Co można budować bez zezwolenia (na zgłoszenie) Jacek 10 38 672 21.07.2017 20:34
Ostatni post: czarymary
  projekt ekologicznego DomuTrzonu tmielczynski 13 4 675 28.05.2016 13:12
Ostatni post: Emil
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS