ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJedukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
Autor Wiadomość
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #1
edukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
Niedawno wróciliśmy z Pawłem z Niemiec z tygodniowych warsztatów biobudownictwa. Braliśmy udział w budowie pięknego okrągłego domu (całą budowlę wypełniliśmy słomą). Wiele się nauczyliśmy mimo, że wyjazd był dość krótki. Gospodarze, dla których budowany był ten dom żyją blisko natury, posiadają swój permaklulturowy ogród. Podczas tego tygodniowego pobytu poznaliśmy wspaniałych ludzi oraz miło spędziliśmy czas. W załączniku jedna fotografia... innymi spostrzeżeniami i fotografiami oraz filmami podzielimy się wkrótce.

ekoosada.pl
05.09.2012 12:16
Wpisy użytkownika Cytuj"
Pawel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 2
Post: #2
RE: edukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
    WSPÓLNE BUDOWANIE ZE SŁOMY I DREWNA
Budowanie ze słomy i gliny to sensowna alternatywa w porównaniu do budowania z drogich konwencjonalnych surowców. To także szczególne doświadczenie twórczej pracy w zespole. Niekonwencjonalne gospodarstwo w Stallwang pod Regensburgiem, to miejsce mocy: dzikie łąki, młode drzewa owocowe, miedze pełne jagód i malin, grządki ze ściółką, kępki czerwonego amarantusa. Tutaj spotkało się 15 osób. Między innymi Paweł i Jacek z Polski. Będą wspólnie wypełniać drewnianą konstrukcję kostkami słomy. Pracą kieruje Friderike Fuchs: inżynier –architekt i jednocześnie cieśla wyspecjalizowany w budownictwie słomo-glinianym, oraz Cato Rauchle: cieśla. Friderike każdego lata prowadzi 2-3 podobne projekty ze słomy i gliny. Kierujący warsztatami otrzymują wynagrodzenie, a pozostali uczestnicy mają zapewnione posiłki i noclegi. W ciągu kilku dni rosną ściany, praca posuwa się szybko. Kostki słomy łatwo nasiąkają wilgocią ,więc jak najszybciej trzeba je pokryć tynkiem z gliny. Budowanie ta metodą jest bardzo proste. Zrozumienie przychodzi podczas budowania. Kostki są różne ,nieznormalizowane, tak jak i słoma zależy z jakiego pochodzi zboża, z jakiej gleby, klimatu, w jakim momencie było ścięta i sprasowana. Potrzebne jest wyczucie i kreatywność które maja kobiety. Szczególnie w Anglii sporo jest organizacji budownictwa ekologicznego prowadzonego przez kobiety , np.”Amaazonalis” (u których uczyła się tez Friderike). Zrozumiały one że budowanie to kooperatywny proces otwarty dla każdego. Obojętnie czy intuicyjnie czy strukturowo, eksperymentalnie czy planowo, na końcu wszystkie drogi prowadzą do stabilnej ściany ,bowiem słoma jest bardzo giętka i uniwersalna. Ponadto pachnie i szeleści angażując nasze zmysły przez cały czas.
W 2008 roku Anja i Marco Kraft kupili to stare 7-hektarowe gospodarstwo ze stodołą i oborą. Są znawcami permakultury i geomacji ,a ich wspólna wizja to stworzenie miejsca dla uważnego pełnego miości obchodzenia się z żywym światem. Marco stworzył permakulturowy ogród, Anja zaprojektowała ten piękny okrągły budynek. Obok jest pole na którym urosło żyto i słoma na dom. I pomyśleć że wystarczył tylko worek nasion. Nie tak dawne są czasy ,kiedy do zbudowania jakiegoś budynku zapraszano sąsiadów ze wsi, znajomych, rodzinę i wszyscy zostawiali swój wkład. Nie można tego porównać do dzisiejszych ostro zaplanowanych placów budów, firm budowlanych zarabiających swe anonimowe pieniądze.
Friderike Fuchs mówi :”Ludzie chcą kupować jajka od szczęśliwych kur, a ja się zastanawiam dlaczego nie myślą tak o swoich domach?”
Któregoś dnia Anja i Marco zorganizowali na swym „Gospodarstwie Mocy” dzień otwartych drzwi. Samochody nadciągały ze wszystkich stron: sąsiedzi, zainteresowani, prasa lokalna. Bale słomiane posłużyły za siedziska, Anja opowiadała o swej wizji „Gospodarstwa Mocy” i rolnictwa pełnego miłości. Wyjaśniała symbolikę budynku, który z góry wygląda jak koło i jest okręgiem. W środku natomiast promienie utworzone z belek tworzą dziesięciokąt. Liczba 9 jako ostatnia jednocyfrowa obrazuje zrozumienie/mentalność tych czasów. Niebawem nastąpi przejście w nowy czas i nowe rozumienie. Pod koniec prezentacji goście zadawali pytania: myszy, insekty, pożar, pleśń. Cierpliwa odpowiedź: zdrewniałe źdźbła słomy bez nasion nie są atrakcyjne dla gryzoni, ściśnięta ,zbelowana słoma nie płonie szybko i łatwo, nie pleśnieje jeśli wilgotność bali jest pod uważną kontrolą. Friderike Fuchs zbudowała już 15 domów ze słomo-gliny, więc z doświadczenia zna i rozumie te wątpliwości: wszyscy wyrośliśmy w erze materiałów budowlanych z taśmociągu, więc nie łatwo jest nam to odreagować, obudzić się z długiego zastygnięcia, odkryć na nowo te wszystkie proste ,genialne możliwości budowania. Do tego potrzebny jest czas.


Powyższy wpis jest streszczeniem artykułu zamieszczonego w niemieckim czasopiśmie "OYA"
http://www.oya-online.de/article/read/89...halme.html


[Obrazek: image_wide_hires.jpg]
20.02.2013 23:02
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #3
RE: edukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
A w galeri, która została dziś oddana do użytku pierwszy inicjujący album to seria zdjęć z budowy i pobytu na siedlisku Anji i Marco Kraft

zapraszam:
http://ekoosada.pl/galeria/thumbnails.php?album=45

ekoosada.pl
24.02.2013 17:23
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #4
RE: edukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
Jak zaizolowali podłogę nie zwróciłem uwagi , jest tam zielony dach (trawa), jesli wyrazisz taka wolę to dam Tobie maila do Aniji i Marco i możesz się ich zapytać o szczegóły izolacji podłogi. o ile wiem to ten dom jest juz skończony.

ekoosada.pl
25.05.2013 23:02
Wpisy użytkownika Cytuj"
jaras Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: 05.2013
Post: #5
RE: edukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
moderator edit: post jaras z dnia 24.05.2013

Przejrzałem sobie galerię z budowy domu Anji i Marco, bryła budynku super, bardzo optymalnie jeśli chodzi o straty ciepła (brak naroży) tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Byliście na etapie budowy ścian, ale może wiecie jak zaizolowana jest podłoga, bo ze zdjęć widać, że jest cienka i nie ma wypełnienia słomą, czy zastosowali wełnę. Pytanie też odnoszę do dachu?

-----------------------------
04.06.2013

to ja poproszę kontakt do Aniji i Marco, postaram się do nich napisać, może udostępnią projekt lub jego część
04.06.2013 13:55
Wpisy użytkownika Cytuj"
Elza Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 140
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 6
Post: #6
RE: edukacja na warsztatach BioBudownictwa w Niemczech
.
Tu jest ich strona, Niestety tylko w jezyku niemieckim Smutny ale bez problemu rozmawiają i piszą po angielsku
http://www.erdenkraft.net

a tu etapy powstawiania ich okrąłego domku
http://www.erdenkraft.net/strohpalast.html

Anja i Marko interesują sie geomancją i tak tez jest zaprojektowany ten dom

PS do jaras:
Podzieliłam Twoj post na dwie czesci poniewaz pierwsza była tylko przywitaniem i przedstawieniem swojej osoby wiec dałam to do odpowiedniego działu tu a druga czesc nawiązującą do tego tematu połączyłam z Twoim ostatnim postem

--------------------------------------------------------
http://Bardo.ekoOsada.pl
04.06.2013 17:52
Wpisy użytkownika Cytuj"

Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS