ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJEkowioska w Barkowie - podstawowy opis
Autor Wiadomość
Artur Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: 10.2012
Post: #1
Ekowioska w Barkowie - podstawowy opis
Lokalizacja:
Ekowioska w Barkowie mieści się na obszarze 16 hetarów we wsi Barkowo w pólnocno wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, ok 8 km na zachód od miejscowości Gołdap i 7 km na południe od granicy z Obwodem Kaliningradzkim Fegeracji Rosyjskiej. Rejon ten zwany jest "Mazurami Garbatymi" lub "Dzikimi Mazurami" i charakteryzuje się piękną rzeźbą terenu oraz ogromnym bogactwem dzikiej przyrody. Tutejsze powietrze jest oficjalnie uznawane jest za najczystrze w Polsce.

Grunty ekowioski bezpośrednio graniczą z Rzeką Gołdapą oraz z wielkim kompleksem leśnym "Las Kumiecie". W bliskim sąsiedzwie znajdują się również:
- Jezioro Gołdap: ok 10 km na wschód
- Puszcza Romincka: ok 12 km na wschód
- Szeskie Wzgórza: ok 8 km na południowy wschód
- Puszcza Borecka: ok 12 km na południe
- Góry Audynieckie: ok 4 km na zachód
- Góry Klewińskie: ok 6 km na zachód
- Lasy Skaliskie: ok 8 km na zachód

Wartości w ekowiosce:
- Weganizm lub wegetarianizm etyczny, wynikający - oprócz innych motywów - ze współczucia do wszystkich istot świadomie odczuwających ból i strach.
- Głęboka ekologia, kierowana troską o lokalną i globalną społeczność, bioróżnorodność, ekosystem, planetę, obecne i przyszłe pokolenia.
- wolność od uzależnień, szczególnie tych uciążliwych: alkohol, tytoń, narkotyki...
- Konsensus – opieramy się na modelu kierowania w którym każdy członek społeczności ma równe prawo głosu, a decyzje dotyczące wszystkich podejmowane są tylko wówczas, gdy wszyscy wyrażają swe przyzwolenie.
- Ekonomia darów - Dobrowolnie dzielimy się swą wiedzą i doświadczeniem a także nadwyżkami plonów, zasobów, usług i dóbr.
- Prawo Wolnej Ziemi – Zgodnie z poglądem że to my ludzie należymy do tej planety a nie odwrotnie, wszystkie grunty oraz budynki znajdujące się w ekowiosce są własnością fundacji "Dla Ziemi i Ludzi", a wszyscy stali mieszkańcy ekowioski są dozgonnymi opiekunami i strażnikami tego miejsca.

Jak zostać wolontariuszem?
Każdego roku od początku kwietnia do końca września ekowioska w Barkowie jest szeroko otwarta dla wolontariuszy i studentów chcących poszerzyć swe umiejętnośći z zakresu samowystarczalneko, ekologicznego i praktycznego życia na Ziemi. Więcej informacji: http://ekowioska.wordpress.com/podstawow...ntariuszy/

Jak zostać mieszkańcem?
Jedynym warunkiem do zostania pełnoprawnym mieszkańcem Ekowioski w Barkowie jest konsensualna decyzja obecnych pełnoprawnych mieszkańców tego miejsca, podjęta po minimum rocznym okresie próbnym w trakcie którego kandydaci mieszkają, żyją i funkcjonują z nami lub w naszym bliskim sąsiedztwie. W dalszej kolejności nowi mieszkańcy ekowioski rozpoczynają zasiedlanie obszaru ziemi, na którym chcą docelowo gospodarować. Więcej informacji: http://ekowioska.wordpress.com/2012/10/1...ny-rozwoj/
24.10.2012 12:43
Wpisy użytkownika Cytuj"
Qba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 113
Dołączył: 11.2012
Udostępnione galerie: 1
Post: #2
Odp: Ekowioska w Barkowie - podstawowy opis
Chciałbym wyrazić tutaj pełne poparcie, a dokładnie dla ostatniego punktu zaznaczonego na czerwono : Prawo wolnej ziemi.
( gdzie ziemia nie jest niczyją prywatną własnością ) Jest to bardzo bliskie, a być może nawet identyczne z projektem naszego stowarzyszenia Arte Unite.
W Polsce istnieją trzy takie inicjatywy. ( trzecią jest Fundacja Plemię Sanu )

https://www.facebook.com/sztukajednosci/
26.12.2012 20:50
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Gwiazdka Powstaje nowa ekowioska na Warmii dla dzieciatych :) grzybasia 18 5 672 19.04.2020 01:52
Ostatni post: Qba
  Ekowioska w Hiszpanskich gorach otwarta dla nowych mieszkancow tomiwisi 3 6 449 25.06.2019 11:09
Ostatni post: Lanzalotte
  Polska Ekowioska w Portugalii mattfima 20 21 128 04.04.2019 10:58
Ostatni post: Qba
  Ekowioska FREEDOM - projekt sfreedom 0 4 967 12.09.2013 18:22
Ostatni post: sfreedom
  EKOWIOSKA, EKOOSADA BARDO w Kotlinie Kłodzkiej - prezentacja Jacek 1 117 359 09.05.2012 22:38
Ostatni post: Jacek
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS