ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJgdzie iść?
Autor Wiadomość
rmj0 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: 02.2013
Post: #1
gdzie iść?
przeczytałem sobie opis projektu Bardo i jedyne uczucie jakie mam to bez kasy ani rusz - co mogę zrobić jeśli nie mam aż tyle by kupić kawałek (ćwierć hektara) ziemi i zbudować nawet mały dom z ogródkiem ? Albo gdzie iść (nawet jako wolontariusz)by nie musieć już uczestniczyć w "tej" cywilizacji? Czy ktoś wie?
19.02.2013 04:01
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #2
RE: gdzie iść?
Myślę , że nie ma problemu , wystarczy tylko tak postanowić.
Są projekty , w których można uczestniczyć jeśli nie posiada się środków finansowych. Poszukaj. Inicjatorzy tych projektów zaprezentowali się też tu na forum.
Na podstawie własnych doświadczeń wydaje mi się jednak, że osobistości, które stworzyły te wspaniałe projekty wyłożyły na to całe swoje serce oraz energię związaną z działaniami mentalnymi, czasowymi, finansowymi. Te projekty opierają się głównie na energii jednej osoby. Myślę, że jeśli zaoferujesz takiej osobie swoją moc twórczą i serce oraz zaakceptujesz wytyczone przez nią zasady i ramy współuczestnictwa to taka osoba Cię zaakceptuje jako sąsiada.

Jeśli chodzi o Bardo to funkcjonuje to tak jak opisałem powyżej (mówię tu o nacisku na pomoc we współtworzeniu) . Na dzień dzisiejszy nie ma jednak tak ścisłych ram i zasad jak w projektach fundatorskich. Bardo to model typu "rodowe siedlisko", z sąsiedztwem innych indywidualnych gospodarstw. Całość ma być strukturą, która organizuje się wspólnie aby łatwiej osiągnąć samowystarczalność . Jak to ostatecznie będzie wyglądać w całości zależy od cech, osobowości i zaangażowania wszystkich uczestników.
Zastanawiamy się nad rozwiązaniami dla osób, które mają zbyt skromne środki. Może gdy będzie taka potrzeba to ktoś przedsiębiorczy, kto bardzo chce zaproponuje i przemyśli jakieś rewelacyjne rozwiązanie. Jesteśmy otwarci na propozycje innych

ekoosada.pl
19.02.2013 05:47
Wpisy użytkownika Cytuj"
rmj0 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: 02.2013
Post: #3
RE: gdzie iść?
Dzięki że odpisałeś
Na pewno wiem(czuję) ze chciałbym zmienić całość mego życia ....nie chciałbym na chwile, najpiękniej na zawsze i za najwartościowszą uważam eko-alternatywe ale..... ziemia kosztuje a ja mam tylko piętnaście tysięcy złotych, owszem życie nie kończy się teraz i zdążę jeszcze odłożyć....ale żeby na pustym terenie coś zacząć potrzeba wody (ok. mam uzdolnienia różdżkarskie) i studnie wywiercę ,przynajmniej podskórna ... Z energią elektryczną trochę trudniej bo chociaż niewielką kilku kilowatową elektrownie wiatrową trzeba pospawać.... a dalej.... by postawić cokolwiek większego niż 25 m.kw.nie wystarczy już zgłoszenie do urzędu gminy- trzeba zezwoleń, kierownika budowy, itd i już zaczynają się schody.... polska administracja wydaje mi się nie do przejścia, bo co prawo budowlane powie na konstrukcje drewnianą stelażową (podrasowaną) wypełnioną sieczką słomianą na kamiennym cząstkowym fundamencie? czy ktokolwiek zgodzi się na postawienie czegoś takiego... a jak trza będzie "przeciągnąć" to przez przeliczenie wytrzymałości konstrukcji? (niewiele innych materiałów wyobrażam sobie na budowę).w porządku, instalacje sobie położę bo to mój zawód. Drewno u leśniczego sobie sam wyrobie będzie trochę taniej, słomę na sieczkę też któryś rolnik ma ........ i dopiero na samym końcu ogródek czyli to o czym tak naprawdę marzę. nie o symbolicznym, tylko najmniej 6 arów warzyw i setka drzewek, krzewów tyle się mieści na 25 arach..
Zastanawiam się czy jest gdzieś miejsce gdzie mógłbym po prostu porobić w ogródku, podzielić się wiedzą, pomysłami i niekoniecznie daleko od Wrocławia (tu mieszkam - stąd moje pytania o ekowioskę Bardo) W sumie mam wiele wątpliwości, pytań i marzeń - Chęci i trochę wiedzy i umiejętności myślę że nie wystarczą.... a w sumie w czym mogę pomóc w najbliższym czasie?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19.02.2013 22:45 przez rmj0.)
19.02.2013 21:17
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #4
RE: gdzie iść?
Jesteśmy w kontakcie poprzez priv , w profilu Ekoosady Bardo masz do też bezpośredni kontakt telefoniczny. Przy najbliższej okazji możemy porozmawiać "na żywo"

ekoosada.pl
26.02.2013 15:50
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Błagam o pomoc, musze uciec gdzie jest czyste powietrze mateuszk 2 390 16.02.2019 16:35
Ostatni post: Jacek
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS