ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJOgrodzenie
Autor Wiadomość
Jacek i Asia Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: 02.2012
Post: #1
Ogrodzenie
Witajcie,
chcialbym obsadzic granice dzialki drzewkami lub krzakami by uniknac budowy ogrodzenia. Stad pytanie, jakie rosliny polecacie do tworzenia takiej naturalnej granicy? Dodam ze gleba jest bardzo gliniasta, 4 klasy.
28.11.2012 12:53
Wpisy użytkownika Cytuj"
KsiadzRobak Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: 11.2012
Post: #2
Odp: Ogrodzenie
Proponuje zainteresować się angielskimi żywopłotami wiejskimi. trzeba jednak pamiętać, że takie ogrodzenie wymaga lat na to, aby rośliny wyrosły, następnie taki żywopłot się kładzie i ponownie czeka na odrośnięcie. Jest to operacja wymagająca czasu, jednak zapewni barierę która chroni przed uciekaniem inwentarza.
Trzeba sobie zadać pytanie, czy robimy to ze względu na ekologię, po to aby nie używać betonów i zapraw przy budowie ogrodzenia, usiłujemy wytworzyć naturalną barierę która będzie nie tylko ogradzała nas od reszty ale także zapewni miejsce żerowania dla wielu gatunków i zbiory z żywopłotu dla nas. A zbierać można naprawdę wiele orzechów oraz różnych owoców: pigwa, jabłka, rajskie jabłka, tarnina, porzeczka, agrest, róża. Zwłaszcza róża, tarnina i agrest są polecane do tego zastosowania, ze względu na zniechęcające do prób przejścia kolce.
Trzeba bowiem pamiętać, że drugim powodem dla którego niektóre osoby mogą chcieć założyć taką naturalną barierę bez ogrodzenia jest "niski koszt". Celowo jest to wzięte w cudzysłowy, gdyż tak naprawdę koszt takiego ogrodzenia wcale nie jest aż tak dużo niższy. Aby można było dobrze "położyć" taki żywopłot, to musimy się liczyć z zagęszczeniem około 4-5 krzaków/drzew na metr żywopłotu, co przy średnim koszcie około 8-9zł za roślinę daje nam około 40zł za metr. Za tą samą cenę można wykonać ogrodzenie z siatki a przy naszej naturalnej barierze czekają nas dodatkowo zakup ochrony na pierwsze lata przed zwierzyną i mrozem, plus zakup dosadzeń w miejsca które się nie przyjęły. Także tak naprawdę nie wiadomo czy ekonomicznie, nie wyjdzie drożej niż by to wyszło w wypadku postawienia siatki ogrodzeniowej.
Dodatkowo jeśli miałaby to być bariera zatrzymująca drób w podwórku, to wymagałaby bardzo dobrego położenia, inaczej inwentarz uciekałby przez dziurawy żywopłot.
28.11.2012 22:50
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek i Asia Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: 02.2012
Post: #3
Odp: Ogrodzenie
Chodzi nam raczej o wyznaczenie granicy z sasiadem co pasie konie i zeby nam dzikie zwierzeta nie wchodzily na nasza ziemie. Nie chcielibysmy budowac plotu w polu bo po pierwsze glupio to wyglada a po drugie chcielibysmy jakos wykorzystac przy okazji te rosliny czyli na przyklad zbierac jakies owoce. Raczej niskopienne zeby nie zaslaniac przestrzeni a zarazem zeby byly dosc krzaczaste zeby stanowily przeszkode dla koni i dzikich zwierzat. Nie chcielibysmy zeby to bardzo dlugo roslo wiec zalezy nam na czyms w miare szykorosnacym i latwym do opieki zeby nie poswiecac temu zbyt wiele czasu a zarazem dosc gestym i mocnym jak i dobrze komponujacym sie z wiejskim krajobrazem ;-)
29.11.2012 19:26
Wpisy użytkownika Cytuj"
KsiadzRobak Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: 11.2012
Post: #4
Odp: Ogrodzenie
Czymś co rośnie naprawdę szybko i jest dość ekonomicznym rozwiązaniem jest liguster. Jednak trzeba się liczyć z przycinaniem takiego żywopłotu około raz na dwa miesiące w sezonie, aby zachować podstawową formę kształtową, natomiast około raz na miesiąc, aby zachować ładną formę. Jednak nawet taki liguster nie będzie specjalną barierą dla konia przez minimum 3 do 4 lat.
29.11.2012 20:50
Wpisy użytkownika Cytuj"
miron_77 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 44
Dołączył: 08.2012
Udostępnione galerie: 2
Post: #5
Odp: Ogrodzenie
coz, odpowiedz na fajne, szybko rosnace ogrodzenie znalazlem na tym forum, link podany przez Przemka w dziale ROSLINY, UPRAWA, GLEBA, PERMAKULTURA > Producenci drzew...
http://wierzbamalopolska.eastwind.kei.p ... e&Itemid=1
cytat: Trzeba bowiem wiedzieć, że przy uprawie wierzby dominuje rozmnażanie przez sadzonki. Wystarczy wbić w ziemię świeży, zielony pęd wierzbowy by zapuścił korzenie i na wiosnę dał początek nowej roślinie, wypuszczając młode listki.
wydaje sie proste :)
_____________________
oczywiscie nic nie wyrosnie z dnia na dzien w szczelne ogrodzenie
02.12.2012 01:04
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #6
Odp: Ogrodzenie
Z tego co wiem to Paweł tworzy ogrodzenie na siedlisku w Bardo właśnie takie jak przytacza tu Miron - z tym, że pierwotnie jednak jest zastosowana u niego siatka leśna jako zabezpieczenie nasadzeń zanim wyrośnie żywopłot z wierzby... po latach jak zdegraduje się siatka leśna żywopłot będzie już dorodny. Jest to najtańszy znany mi żywopłot.

ekoosada.pl
02.12.2012 23:41
Wpisy użytkownika Cytuj"
KsiadzRobak Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: 11.2012
Post: #7
Odp: Ogrodzenie
Dlaczego tak strasznie spłaszcza się odpowiedź? "Najtańszym wyjściem jest..." Będąc informatykiem, pisząc każdy program muszę się zastanawiać nad tym, co w danej części programu czy całym programie jest dla mnie najważniejsze. Czasem będzie to np zużycie procesora, czasem zużycie pamięci ram, często coś jeszcze innego, generalnie rzecz biorąc, optymalizuje się pod różnymi kątami, czasami stara się optymalizować pod dwoma kątami, nigdy jednak nie da się zrobić idealnego rozwiązania, które byłoby idealne pod wszystkimi kątami.

Tak samo tutaj, wydaje mi się, że pytanie to zasługuje na trochę obszerniejszą odpowiedź. Jestem zwyczajnym młodym informatykiem, który miał jedynie okazje pracować na różnych gospodarstwach wwoof w europie i kilku agroturystykach w Polsce, toteż postanowiłem, że nie będę się wypowiadać dam komuś innemu, związanego z pracą z ziemią, rolnictwem zabrać głos, ale widzę, że nikt tego nie wyjaśnił, więc się wypowiem mimo wszystko.

Musisz się zastanowić na czym ci najbardziej zależy.

-Tempo wzrostu
-Zbiór z żywopłotu
-"Nie...przenikliwość/chodzalność/penetrowalność" (Jestem informatykiem!) dla zwierzyny
-Koszt
-Czas wymagany do pielęgnacji żywopłotu.

Teraz rozpatrzmy wszystkie podane tutaj żywopłoty:

Wierzba

Jest to całkiem tanie rozwiązanie, chociaż ze względu na zagęszczenie jest naprawdę porównywalne do ligustra. Co do możliwości formowania takiej wierzby proponuje zajrzeć w link podany ciut wyżej tutaj
Na tej stronie podanych jest kilka metod, jak zapewne widać, w zależności od wybranej metody układania wierzby diametralnie różni się to jakiej długości należy kupić sadzonki, można oczywiście nie zastosować się do zaleceń i do układania rombów kupić sadzonki 22cm ale bądzmy świadomi, że wtedy jest to równoznaczne z zakupem niemowlęcia, ciągłe chodzenie przy tym, związywanie, zaplatanie, sprawdzanie czy się nic nie przewróciło itd. Nie wiem jak duża ma być działka ogrodzona takim żywopłotem, ale jeśli ma to być np 1500 to mówimy o około 140-200 metrach płotu czyli jest naprawdę MASA sadzonek którymi trzeba się potencjalnie opiekować. dodatkowo wierzba ze względu na swoje tempo wzrostu jest absolutną świnią wodną, także przy upałach jest szansa, że będzie trzeba wyskoczyć ze szlauchem i przecignąć go te 14-200 metrów do okoła w upalny dzień kiedy nam się najbardziej nie chce tego robić.

koszt za metr różny w zależności od poświęconego czasu i wybranego rozwiązania

Ligustr
http://e-centrumogrodnicze.pl/produkt/r ... k-979.html

rośnie dość szybko co w późniejszych latach wiąże się z przycinaniem raz na 1-2 miesiące aby zachować ukształtowaną formę. Jednak jeśli zastosujemy się do zalecanego zagęszczenia to konie/koty/psy się nie przedostaną, wiadomo, że lis czy królik zawsze się prześlizgnie pod spodem, ale na to pomoże JEDYNIE siatka i to wkopana kawałek w ziemię. Nad wierzbą ma tą zaletę, że nie wymaga podlewania.

Koszt za metr, od 5 za rzadszy do 10zł za gęstą barierę

Angielski żywopłot mieszany

Nie jest to angielski żywopłot, ale najbardziej z angielskimi gospodarstwami mi się kojarzy, gdzie znaczna część pól jest takimi żywopłotami odgrodzona. W gospodarstwie żywili nas dobrze, jednak naprawdę masa jabłek, orzechów, śliwek i innych cudów naprawdę wzmacniała organizm. Napewno koszt założenia takiego żywopłotu będzie największy ze wszystkich opcji. Jednakże jest to jedyna opcja ze wszystkich która da nam jakiś zwrot, za włożoną w pielęgnację pracę. W teori aby zoptymalizować produkcje wymaga doglądania, przycinania, formowania, "położenia" raz na jakiś czas w praktyce jak rozmawiałem z właścicielem gospodarstwa, to on nie zajmował sie żywopłotem od czasów jak przejął gospodarstwo od ojca, a człowiek ten lat 20 nie miał. Nie wiem jak będzie wyglądać jego odporność na przechodzenie zwierząt w wypadku nie położenia ani jednokrotnego takiego żywopłotu, ale myśle, że JAKĄŚ tam barierę będzie to stanowiło.

Tutaj koszt jak pisałem wcześniej jest dość wysoki bo oscylować będzie zapewne w granicach 30zł

Mam nadzieję, że jest to odrobinę dokładniejsza odpowiedź która pomoże pani podjąć decyzję, pozdrawiam.
03.12.2012 22:33
Wpisy użytkownika Cytuj"
slawkor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 28
Dołączył: 02.2012
Post: #8
Odp: Ogrodzenie
Moim zdaniem w miarę dobrym rozwiązaniem jest płot z siatki leśnej około 140 zł za 50 m.b. ( 180 cm ,leśna gęsta , ze wzmocnionym drutem dolnym i górnym ) siatka rozpięta na wkopanych słupach drewnianych - ja wykorzystałem gałęzie dębowe i konary tarniny .
Można po tym puścić pnącza , część siatki można wkopać , do czasu wyrośnięcia zielonego płotu mamy spokój
Przed końmi osłoniłem się płotem z karczowanych krzewów i gałęziami położonymi w stertę - działa przez kilka lat póki nie spróchnieje , mamy fajny wał ziemny z tego - osłona od wiatru i zatrzymanie energii ,Działa na dziki i zające oraz sarny - trzeba uszczelnić bramy .
Dobrym rozwiązaniem jakie zauważyłem w okolicy jest płot ze świerków , buków i grabków - dobrze znoszą cięcie , są gęste , dziki i zające nie maja z tym problemu jednak sarny i jelenie nie przechodzą .
Buki i graby potrafią się zrosnąć tworząc zieloną żyjącą ścianę , istnieją takie żyjące domki
Osobiście jestem zwolennikiem roślin dających pokarm , dlatego sadzę rokitnika , jeżyny i tarninę którą można pozyskać bez kosztów na niektórych terenach .
Liguster jest dobrym rozwiązaniem w pobliżu dróg , skutecznie chroni przed spalinami i oczyszcza powietrze -D. Piotr Kardasz "żyjący ogród" , można pozbierać gałązki po przycinaniu i ukorzenić
Wierzba rośnie szybko lecz potrzebuje wilgoci , tworzy grube pnie , rozrasta się mocno i trudno ją usunąć , warto mieć kilka wzdłuż cieku wodnego - dobry materiał budowlany , na kosze itd.
Ładnie wygląda płot z plecionej wikliny - zagięte i przeplecione pędy - można wyciąć długie łozy
Warto rozpatrzyć wykonanie płotu drewnianego , na pełne deskowanie polecam olchę czarną - nie obrzynane deski , powyginane można ładnie dopasować , są bardzo trwałe
Zrobiłem kiedyś płot z przeplatanych gałęzi świerkowych - trzy poziome żerdzie , wytrzymał kilka lat dosyć szczelny i estetyczny ( można ponakładać garnków glinianych i jest przaśnie :)

W terenach gdzie żerują jelenie zalecam płot wysoki 220 cm , jeleń potrafi skakać i forsować płoty :( .
Mój płot z siatki leśnej nie oparł sie jednak stadu dzikich koni przeszły jak chciały .

Najważniejszą rzeczą na działce jest jednak obecność właściciela - jego zapach , odgłosy i energia .
Należy też próbować się dogadać i wyznaczyć miejsce żeru dla gości - wspólne rozmowy przy posiłku mogą ustalić warunki współżycia ;)
06.12.2012 18:32
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jerzy Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 16
Dołączył: 10.2012
Post: #9
Odp: Ogrodzenie
slawkor napisał(a):Najważniejszą rzeczą na działce jest jednak obecność właściciela - jego zapach , odgłosy i energia .


Trafna uwaga, bardzo trafna, bardzo ciekawy post..
Żywopłot, który zrobiłem w tym roku kosztował mnie 0 zł plus kilka dni pracy. Od pierwszego dnia istnienia stanowi barierę dla ludzi, zwierząt i wszelakich pojazdów mechanicznych. Moją rolę ograniczyłem tylko do uruchomienia naturalnych procesów. Reszty dokona czas. Pożytki jakie będę z niego czerpał? No cóż, zobaczymy co podaruje natura.
Jeśli chodzi o angielskie wygradzanie pól ich piękno wynika z zastosowania materiałów i roślin dostępnych lokalnie. W południowo wschodniej Anglii są to żywopłoty, w skalistej części wyspy kamienne mury.
06.12.2012 22:57
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jamore Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 219
Dołączył: 01.2016
Post: #10
RE: Ogrodzenie
Ukłon za wasze informacje. Skupiając się na siatce np. leśnej (uzupełnienie i podstawa ogrodzenia), w moim przypadku byłoby potrzebnych ok. 70 szt dołów pod słupy . Bez względu na ich rodzaj (gotowych drzew/wierzby w linii ogrodzenia brak), dołów nie uniknąłbym . Nakłaniając się na słupy drewniane (akacja, dąb) obdzwoniłem nadleśnictwa, producentów w promieniu ok. 50km. Z nadleśnictw jedno miało mieć ok.150szt dębiny ale zawisło, inne zużywają na własne potrzeby . Z tzw producentów, tylko sosnowe z impregnatami do których przekonują, jak i do ich wysokości pasującej do siatki 1,60cm- odpada. Na horyzoncie, chcąc nie chcąc zauważać zacząłem słupy betonowe-może dałoby się usprawiedliwić ten szturm w krajobraz i naturę ich przekrojami ; spód 10x10cm, góra 8x8cm (chyba że wytrzymają mniejsze przekroje ..).
Pytaniem zasadniczym wobec powyższego (nasadzenia żywego, częściowego płotu swoją drogą) jest problem z kopaniem dołów. Zakładając, że "mogłaby" zająć się kopaniem dołów jedna osoba średnio dyspozycyjna fizycznie, jaką metodę przyjąć; czy kopać ręcznym (dźwigniowym/nożycowym) kopakiem/szpadlem do kopania dołów słupowych, czy użyć-kupując- świdra mechanicznego ? Zakładając że nie o koszty chodzi tutaj w pierwszej kolejności, czy np. jedna osoba (w/w) może obsłużyć z powodzeniem świder mechaniczny kopiący na głębokość ok. 60-80cm ?
ps. Z firm stawiających ogrodzenia (okolica 50 km) znalazła się tylko ta w/w od słupów sosnowych .
22.03.2017 10:54
Wpisy użytkownika Cytuj"
Wknb Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 3
Dołączył: 12.2015
Post: #11
RE: Ogrodzenie
Jeżeli masz ciągnik, lub masz go gdzie pożyczyć, to może lepiej wynająć taką wiertnicę niż kupować? Koszt to ok 70 zł za dobę + koszt ciągnika, a praca wtedy łatwa i w efekcie tańsza niż wszelkiego rodzaju prace ręczne.
05.06.2017 08:38
Wpisy użytkownika Cytuj"

Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS