ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJPlanuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
Autor Wiadomość
broda Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: 08.2018
Post: #1
Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
Witajcie wszyscy użytkownicy! :)
Uwaga będzie długo, gdyż przypadkowo wyszła tu historia mojego życia ;)

Po prawie 3 latach anonimowego czytania forum (z paroma przerwami) postanowiłem w końcu się ujawnić. Z racji braku tematu służącego przywitaniom założyłem własny (co jak co, ale kultura zobowiązuje aby się przywitać i przedstawić w nowym miejscu :P)

Mam 23 lata, obecnie mieszkam z rodzicami w małej miejscowości (mam osobne mieszkanie w niewielkim domu, rodzice piętro wyżej). Niestety z przykrością obserwujemy jak nasze małe miasteczko (kiedyś typowa piękna wieś) powoli przekształca się w miasteczko (co prawda liczba mieszkańców jeszcze dłuugo nie pozwoli na otrzymanie praw miejskich): pojawiają się duże markety (pół roku temu na pięknej łące 100m od naszego domu stanął wielki polomarket :/, wcześniej mniejszy lokalny market i wiele małych sklepów samoobsługowych) wszechobecna kostka brukowa, typowo miejskie parki z równymi trawniczkami i idealnie przystrzyżonymi drzewkami... Na szczęście jest jeszcze las około kilometra od wsi, ale kto wie, jak długo się utrzyma, skoro na dawnych polach i łąkach po drodze do lasu już powstało parę domów...

Ekologicznym życiem głębiej interesuję się od około 5-6 lat, jednakże już od najmłodszych lat miałem w sumie z nim do czynienia. Posiadamy na podwórku niewielki ogród, w którym od małego razem z braćmi pomagaliśmy rodzicom. Chyba jako jedyny się zaraziłem pracą w ogrodzie, gdyż teraz tylko ja pomagam. ;) Bardzo podoba mi się iż nasz ogród jest 100% ekologiczny, jako nawóz stosujemy kompost oraz raz na 5 lat gnój krowi, bądź owczy (zależnie co uda się "załatwić") w celu uzupełnienia związków organicznych i minerałów (wiadomo że jeśli kompost tworzony jest jedynie ze skoszonej trawy i chwastów oraz części zielonych roślin z ogrodu, to prędzej czy później ziemia będzie coraz uboższa, gdyż część składników znika wraz z plonami) Jako ewentualne opryski przeciw szkodnikom i chorobom roślin stosujemy "gnojówkę" z pokrzyw bądź skrzypu polnego, zależnie co chcemy osiągnąć (gnojówkę uzyskujemy zalewając pokrzywy bądź skrzyp wodą i wystawiamy w ciepłe miejsce na słońce na około 2 tygodnie, bakterie z powietrza zajmują się resztą).

Niestety za namową rodziców po ukończeniu technikum (moja druga pasja to elektronika) wyjechałem na studia do Gdańska. Wielkie miasto, jego ciągły hałas, kurz, zanieczyszczone powietrze, wielkie sklepy i jedzenie mające niewiele wspólnego z naturalnym mnie przytłaczały. Większość osób w moim wieku (szczególnie z małych miejscowości) pewnie uznałaby studia w dużym mieście za szansę na rozwój kariery i "życie na poziomie", ewentualnie szansę na wiele imprez, ale ja czułem się tam obcy. W wyniku tego nabawiłem się tam depresji, po prostu tęskniłem za spokojnym życiem, śpiewem ptaków, możliwością spotkania zwierząt w lesie i dużo niższymi kosztami życia (byłem zszokowany cenami "jedzenia" oraz kosztami ogrzewania, nie mówiąc już o absurdalnych cenach wynajmu mieszkań). Po uporaniu się z depresją postanowiłem zmienić swoje życie, wróciłem do domu i zamieszkałem w mieszkaniu po babci. Od tego czasu pomagam rodzicom w pracach przy domu i w ogrodzie, gdyż oni ze względu wieku i problemów zdrowotnych mają już z tym problem. Przez rok pracowałem w dużej firmie 20km od domu aby mieć pieniądze na życie i wspomóc w wydatkach, lecz to wciąż nie było to, nie byłem przy tym szczęśliwy.

Obecnie mamy z mamą plan, aby założyć ekologiczne, częściowo samowystarczalne gospodarstwo agroturystyczne. Jednakże wymaga to stworzenia wszystkiego od zera, gdyż nie posiadamy gospodarstwa, a na naszym podwórku z trudem mieszczą się 3 samochody (ojca, mój, oraz starszego brata gdy wróci do domu na wakacje). Mama posiada status rolnika, gdyż jest właścicielką ziemi rolnej (1,5ha), którą oddaliśmy w dzierżawę, gdyż mamy do niej 25km. Tworzenie gospodarstwa tam nie wchodzi w grę, gdyż dookoła są tylko pola i w związku z tym nie ma "warunków zabudowy" jak określili urzędnicy (brak drogi dojazdowej, 5km do linii energetycznej itp). Poza tym gospodarstwo ekologiczne w tamtej okolicy mija się z celem, gdyż dookoła są same nowoczesne gospodarstwa, jak to nazywamy fabryki "jedzenia". Duże ilości oprysków i nawozów sztucznych, co wiadomo wraz z wiatrem i wodami gruntowymi przedostaje się i na naszą ziemię.

W takim wypadku plan jest następujący:
Kupno nowej ziemi w bliższej okolicy najlepiej otoczonej lasem, bądź łąkami co zapewni brak oprysków. Po przeanalizowaniu doszliśmy do wniosku że ziemia powinna być większa od tamtej (2-5ha) Utworzenie tam gospodarstwa i siedliska. Część ziemi ma pokrywać duży ogród (w sumie to już prawie pole) który ma zapewniać zapas owoców i warzyw na cały rok i pozwolić na sprzedaż części plonów turystom zainteresowanym naturalnym zdrowym żywieniem. Oprócz tego pastwisko i niewielkie stadko owiec (wełna, mleko i sporadycznie mięso), kury zielononóżki, może jakieś kozy i króliki. Wydzielić do tego część turystyczną, gdzie stanęło by parę letniskowych domków drewnianych i główny dom mieszkalny dla nas, który mógłby być całorocznym domem wczasowym (moim marzeniem jest dom z bala). Nie wykluczam mechanizacji pewnych prac, gdyż najpewniej zajmowałbym się tym sam, ewentualnie z drobną pomocą rodziców, więc w planach jest również kupno ciągnika (żadnych nowoczesnych, tylko stary poczciwy ursus c330) i jakichś podstawowych maszyn. Używany byłby do orki na polu/ogrodzie, opryskiwania (oczywiście tymi samymi naturalnymi opryskami które stosujemy teraz, ewentualnie czystą wodą w przypadku suszy) i zwózki drewna na zimę. Mam doświadczenie w pracy na gospodarstwie, gdyż często jeździłem do wujka na gospodarstwo i pomagałem. Jeśli chodzi o turystykę to również mam doświadczenie, gdyż od 16 roku życia każde wakacje spędzałem nad morzem w pracach sezonowych (3 sezony na recepcji na kempingu, 1 sezon w hotelu i 2 sezony na ośrodku domków wczasowych), dzięki czemu wiem czego należy się spodziewać po turystach i jakich błędów nie popełniać (które popełnili moi pracodawcy).
Po zsumowaniu całego planu okazało się, iż jego realizacja kosztować będzie około 200-250 tysięcy złotych! Nie powiem, spodziewałem się dużej kwoty, jednak po cichu miałem nadzieję że wyjdzie mniej. I teraz moje pytanie, czy macie jakieś pomysły na zdobycie takiej ilości pieniędzy? Dotacje z unii opadają, gdyż mama prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (tworzenie i sprzedaż produktów rękodzielniczych, głównie zabawki, ozdoby i czapki robione na szydełku). Nie do końca podoba mi się wizja zaciągania kredytu na taką kwotę, gdyż nie mam stuprocentowej pewności że wczasowiczów przyjedzie tyle żeby starczyło na raty kredytu, a wolałbym nie ryzykować (prowadzenie tego gospodarstwa ma sprawić że poczujemy się wolni, będziemy żyć bez stresu i uniezależnić nas przynajmniej od kupowania jedzenia, mając 250tys kredytu ciężko czuć się wolnym :P). Jeśli ktoś miałby jakieś rady, przemyślenia, bądź pomysły (nie koniecznie związane ze zdobyciem pieniędzy na ten cel) to zapraszam do dyskusji. :)
14.08.2018 13:35
Wpisy użytkownika Cytuj"
broda Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: 08.2018
Post: #2
RE: Powitanie i przedstawienie planu
Hmm... widzę że temat nikogo nie zainteresował. Może post za długi, albo nie ten dział? Z góry sprostuję, iż nie zamierzam prowadzić agroturystyki w celach biznesowych, jedynie w celu zapewnienia środków finansowych na rachunki i ew paliwo. Czytając forum przekonałem się, że ciężko prowadzić ekologiczne gospodarstwo nie posiadając innego źródła dochodu... chyba że się mylę, w takim razie prosiłbym o sprostowanie.
Btw zajrzałem dziś do ogrodu i znów zebrałem 12kg ogórków Oczko
20.08.2018 20:47
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #3
RE: Powitanie i przedstawienie planu
Cześć, bardzo ładny jest Twój post. Ta kwota o której piszesz jest prawdopodobnie do zarobienia. Urzekła mnie wartość w/w przekazu, popytam znajomych którzy pracują /pracowali zagranicą, resztę napiszę w prywatnej wiadomości.   
Wtrąciłem się w tytuł posta, jeśli uważasz że jest nieodpowiedni to możesz przywrócić stary.

ekoosada.pl
22.08.2018 05:43
Wpisy użytkownika Cytuj"
Michas Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: 05.2017
Post: #4
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
"więc w planach jest również kupno ciągnika (żadnych nowoczesnych, tylko stary poczciwy ursus c330"


Przecież chyba więcej przy tym roboty niż pożytku, myślałeś żeby kupić jakiś mniejszy ale nowszy? Tragedia z tym starym sprzętem, wujek się przejechał na kombajnie tak.


"iż jego realizacja kosztować będzie około 200-250 tysięcy złotych!"


No to nie jest kwota prosta do zarobienia. 
Wiem że spawacze za granicą ładnie zarabiają przynajmniej z tego co słyszę może poczytaj jak to teraz wygląda i jak wychodzi im zarobek. Możesz wyjechać np do Szwecji/Norwegii i tam spróbować dorobić. 

Drugie wyjście to totolotek :D. 
25.08.2018 14:22
Wpisy użytkownika Cytuj"
broda Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: 08.2018
Post: #5
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
"Przecież chyba więcej przy tym roboty niż pożytku"

Nic nie poradzę że mam zboczenie na punkcie staroci i klasyków. :P

Też wiem że spawacze ładnie zarabiają, chyba trzeba w końcu nauczyć się tej sztuki. :)

"Drugie wyjście to totolotek"

Szkoda że nie wierzę w uczciwość tej gry, ale nawet przy założeniu faktycznie uczciwych losowań to prawdopodobieństwo trafienia "szóstki" jest znikome :(
27.08.2018 19:55
Wpisy użytkownika Cytuj"
Michas Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: 05.2017
Post: #6
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
"Też wiem że spawacze ładnie zarabiają, chyba trzeba w końcu nauczyć się tej sztuki. :)"


Też planuje, jakby trzeba było gdzieś uciekać bo xyz to zawsze warto mieć taki zawód który zawsze się przyda, szkoda tylko że uprawnienia kosztują. 
27.08.2018 22:10
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #7
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
Opary powstające podczas spawania uszkadzają Twój układ neurologiczny.  Dziwna rekomendacja biorąc pod uwagę tematykę tego forum. 
Trudno być "wujkiem dobra rada" w kwestii zdobycia środków na realizacje zamierzenia. Przypominam tylko że masz jakieś wyobrażenia siebie na utworzonym przez siebie siedlisku i że Twoim zdaniem dzieli Cie od tego 250tys. Cały czas zachodzą zmiany a przyszłość jest tylko w naszej wyobraźni. Jeśli oceniłeś na trzeźwo,że zdobycie 250tys to długotrwały proces to znaczy że będzie spora przestrzeń do zmian wyobrażeń o przyszłości w trakcie tego zdobywania pieniędzy ;) 

ekoosada.pl
30.08.2018 11:55
Wpisy użytkownika Cytuj"
Michas Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: 05.2017
Post: #8
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
(30.08.2018 11:55)Jacek napisał(a):  Opary powstające podczas spawania uszkadzają Twój układ neurologiczny.  Dziwna rekomendacja biorąc pod uwagę tematykę tego forum. 

To prawda opary są szkodliwe, tylko: 
1. Jeśli chcę mieć u siebie maszyny jak traktory do zrywki drewna to umiejętność spawania mu się przyda + zawsze można coś sąsiadowi zespawać. 
2. Znasz jakieś lepsze alternatywy do zarobienia przyzwoitych pieniędzy? Może warto się podzielić? 
3. Chyba nie ma zawodu który nie odbił by się po czasie na zdrowiu czy to fizycznym czy psychicznym a częściej słyszę narzekania stolarzy oraz cieśli niż spawaczy i ślusarzy.
30.08.2018 17:59
Wpisy użytkownika Cytuj"
okragly Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: 01.2018
Post: #9
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
żeby obniżyć cene wejścia proponuje wspólnie z kolegą/ koleżanką. A domki dla gości zbudować z tego co jest odpadem. Eskimosi robią igloo ze śniegu, w Afryce lepianki z gliny, widziałem kopuły z piachu. Jeśli znajdziesz cegłe rozbiórkową, sam wybudujesz (z kolega/ koleżanka). Ten nietypowy kształt i sposób przyciągnie ew osoby chetne zamieszkać, a sam staniesz się mistrzem budowy domków z niczego i będziesz zarabiał na usługach. 
09.12.2018 14:14
Wpisy użytkownika Cytuj"
Qba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 113
Dołączył: 11.2012
Udostępnione galerie: 1
Post: #10
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
można się też inspirować takimi rozwiązaniami :
https://www.ted.com/talks/marcin_jakubow...jsPd4ol5bI

natomiast jeśli chodzi o kasę, to za pracę wciąż jeszcze płacą w Norwegii. (w przeliczeniu to jest 60 do 80 zł / h) sam pracuję tutaj na budowie i mam nadzieje, że uda mi się zgromadzić potrzebny kapitał.

https://www.facebook.com/sztukajednosci/
09.12.2018 15:50
Wpisy użytkownika Cytuj"
broda Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: 08.2018
Post: #11
RE: Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację
Dzięki za odpowiedzi, szkoda że je przegapiłem wcześniej ;)

Wejście ze znajomymi jest zachęcające pod kątem finansowym, jednakże wszyscy znajomi słysząc o moim pomyśle, o częściowo samowystarczalnym eko życiu pukają się w głowę (chyba czas zmienić znajomych :D)

Qba dzięki za podrzucenie projektów opensource, na pewno pozwoli to zmniejszyć koszta, poprzez wykonanie maszyn i pewnych rzeczy samemu :)

okragly takie nietypowe domki letniskowe wykonane samemu mogą być świetnym pomysłem :D

Niestety wciąż najdroższą kwestią pozostaje ziemia (łącznie z notariuszem ok. 90-100tys). Stosując projekty wolnościowe i wykonując wiele rzeczy samemu możliwe by było zejście z całością do około 180tys. Wciąż dużo, ale nie tak tragicznie. Co prawda im większą niezależność chce się osiągnąć, tym więcej trzeba zainwestować na początku. Przykładowo chcąc mieć dodatkowo niezależność elektryczną trzeba znaleźć działkę umożliwiającą wykonanie przydomowej elektrowni (np działka z jakąś rzeczką, strumykiem, bądź na wzgórzu aby wykorzystać wiatr) a działki takie kosztują z reguły więcej. Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda tak, że udało mi się dorwać w okolicy pracę jako elektryk na serwisie linii produkcyjnych, co pozwala na odłożenie ok. 3 tys miesięcznie. Chcę tam zdobyć doświadczenie i może w przyszłości wyjechać. Dodatkowo jest szansa na możliwość zamiany naszej ziemi na większą i w spokojniejszej okolicy (oczywiście za dopłatą, ale nie tak dużą jak nowa ziemia), więc możliwe, że coś z tego będzie.
11.12.2018 14:47
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WWOOF - czyli jeden ze sposobów jak zdobyć doświadczenie bez pieniędzy miron_77 0 4 463 24.02.2013 01:36
Ostatni post: miron_77
  WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH jako przykłady struktur Pawel 7 6 440 18.07.2012 13:57
Ostatni post: Lesniczyna
  rolnik, gospodarstwo rolne, zagroda - definicje Jacek 1 3 535 20.05.2012 20:58
Ostatni post: Jacek
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS