ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJPoszukiwana aparatura pomiarowa
Autor Wiadomość
Qba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 102
Dołączył: 11.2012
Udostępnione galerie: 1
Post: #1
Poszukiwana aparatura pomiarowa
Witajcie Chcemy podzielić się naszymi osiągnięciami w zakresie budowy instalacji wodnej potrzebnej do ogrzewania budynku. Jednak żeby tego dokonać, potrzebna jest aparatura pomiarowa m.in. do szybkości przepływu wody. Poszukujemy również kamery termowizyjnej. 

Nasz system oparty jest o akumulacyjny zbiornik warstwowy o pojemności około 2500 l. Zbiornik ten służy do podgrzewania wody do łazienek / kuchni, oraz zasila ogrzewanie płaszczyznowe w całym budynku. 

https://www.facebook.com/pg/sztukajednos...6403861885

Sam zbiornik podgrzewany jest za pomocą solarów na glikol, podkowy 30 KW zamontowanej w piecu rakietowym, oraz podkowy na grawitacji 4 KW zamontowanej w piecu do gotowania. Opcjonalnie, czy też dodatkowo, może być zasilany grzałkami, o ile znajdziemy odpowiednie alternatywne źródło prądu. Plan jest taki, by zmierzyć możliwości takiego systemu i opublikować to w systemie open source, tak by każdy kto chce, mógł sobie coś takiego wybudować sam. 

Mamy nadzieję, że sporą ciekawostką będzie ekonomiczność takiego systemu. Na razie jesteśmy w trakcie budowy i po wstępnych obliczeniach. Zbiornik stoi na piętrze i jest już zalany wodą. Jeśli ktoś jest zainteresowany takim tematem, bądź jest hydraulikiem, nawet z minimalną wiedzą czy praktyką, to możemy zaprosić do uczestnictwa w dalszej części budowy tego systemu, oczywiście pod kierownictwem autora projektu.

kontakt  unite@wp.pl

https://www.facebook.com/sztukajednosci/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25.06.2018 13:26 przez Qba.)
25.06.2018 12:53
Wpisy użytkownika Cytuj"
okragly Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: 01.2018
Post: #2
RE: Poszukiwana aparatura pomiarowa
(25.06.2018 12:53)Qba napisał(a):    
Chcemy podzielić się naszymi osiągnięciami w zakresie budowy instalacji wodnej  do ogrzewania budynku.  

Nasz system oparty jest o akumulacyjny zbiornik warstwowy o pojemności około 2500 l. Zbiornik ten służy do podgrzewania wody do łazienek / kuchni, oraz  ogrzewanie   w  budynku. 
 
  [...] Zbiornik stoi na piętrze i jest już zalany wodą. [...]

 
razem zbiornik z wodą prawie 3 tony, ciężkie, strop betonowy?
instalacja działa? to trudny temat
27.11.2018 21:53
Wpisy użytkownika Cytuj"
Qba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 102
Dołączył: 11.2012
Udostępnione galerie: 1
Post: #3
RE: Poszukiwana aparatura pomiarowa
Strop wzmacniany stalowymi szynami, konstrukcja policzona, zbiornik był napełniony i się nie zawaliło :) jak już wspominałem...
Instalacja nie jest dokończona jeszcze, budowana ściśle wg naszego projektu. 
Zdjęcia w linku poniżej w osobnym albumie.

https://www.facebook.com/sztukajednosci/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27.11.2018 23:18 przez Qba.)
27.11.2018 23:06
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jamore Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 01.2016
Post: #4
RE: Poszukiwana aparatura pomiarowa
Możliwości oddalają mnie od siedliska i może dlatego nie zgłębiam zagadnienia głębiej. Na moją podstawową świadomość wydaje się trudniejszą droga umieszczania bufora ( ok. 3 tony z osprzętem ) na piętrze, nie mówiąc wyżej .
Bufor w/w umieszczony na poziomie gruntu/parteru eliminuje zagrożenia bierne i czynne ( obciążenie murów/stropu, zalanie poważne w razie awarii/rozszczelnienia). Energetycznie też jakby wychodziło niekorzystnie; tłoczenie wody do jej zalegania i stygnięcia,- wszelkie ciepło uchodzące samodzielnie bez adekwatnego wykorzystania ( wg mnie umieszczanie większych zbiorników cieczy na podwyższeniach usprawiedliwia należycie; gromadzenie deszczówki z naturalnym ciśnieniem oraz ogrzewanie cieczy energią słoneczną-bez solarów,- gdy nie ma się wolnej i odsłoniętej powierzchni na poziomie gruntu).
Umieszczenie bufora na poziomie gruntu/parteru jest też mniej materiało, energo-chłonne a przy okazji łatwiejsze do wykonania . Zaoszczędzone środki  lepiej wykorzystać na np. lepszą izolację . Bufor umieszczony na poziomie gruntu/parteru też może umożliwiać transport cieczy na np. 1 piętro bez użycia energii (grawitacyjnie) oraz w ilościach autentycznie pożądanych, nawet przy posilaniu się jakąś pompą . Piec ( mile widziany tzw rakietowy) zamontowany ( choćby 0,5m) poniżej poziomu gruntu daje dodatkowe korzyści i wręcz zaprasza do siebie takie rozwiązanie/posadowienie bufora .
Bufor też nie musi zajmować powierzchni budynku mieszkalnego a zaoszczędzone środki (część) z jego korzystniejszego posadowienia można wykorzystać na doizolowanie bufora . Bufor taki też może bez energetycznie być zasilany deszczówką .
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.12.2018 17:23 przez Jamore.)
02.12.2018 17:13
Wpisy użytkownika Cytuj"
Qba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 102
Dołączył: 11.2012
Udostępnione galerie: 1
Post: #5
RE: Poszukiwana aparatura pomiarowa
Sporo z tego co napisałeś może się zgadzać, ze względu na warunki w jakich montuje się taką, lub podobną instalację. W naszym przypadku wiele z tych rozwiązań w ogóle nie wchodzi w grę, lub zwyczajnie nie ma zastosowania. 
Wchodząc w szczegóły, to dodatkowym kosztem związanym z umieszczeniem bufora na piętrze był zakup na złomie kilku dwuteowników i zespawanie ich. (Transport nic nas nie kosztował dodatkowo, a montaż jest ten sam, bez względu na którym by to piętrze nie było) 
Dodatkowo wchodzą w grę takie szczegóły jak "lepsza izolacja" która nie jest nam potrzebna, ponieważ straty ciepła to 1 stopień C na dobę, przy czym sama strata polega na oddaniu ciepła do pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo nasz bufor nie potrzebuje być zasilany, ponieważ napełnia się go tylko raz. Woda jest ta sama, co w grzejnikach i w podkowach go zasilających. Powód jest taki, że wtedy nie osadza się kamień i nie trzeba wymieniać podków i nagrzewnic. 
Jeśli chodzi o sam powód umieszczenia takiego bufora na piętrze, jest to możliwość awaryjnego nagrzewania go bez użycia prądu, czyli grawitacyjnie. W tym wypadku, chodziło głównie o niezależność od zewnętrznych źródeł energii, takich jak elektrownia. (oczywiście "tylko w razie czego")

(Jak na razie nie mamy jeszcze opracowanej produkcji prądu na własne potrzeby.)

https://www.facebook.com/sztukajednosci/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.12.2018 00:30 przez Qba.)
03.12.2018 00:21
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jamore Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 202
Dołączył: 01.2016
Post: #6
RE: Poszukiwana aparatura pomiarowa
Interesującym jest kwestia kamienia i wody . Gdy już się potwierdzi ( przy okazji jakichś remontów, napraw), że rzeczywiście chociaż z kamieniem wodnym nie ma kłopotu, będzie to cenna zdobycz dla przyszłych instalatorów. Pozostaje jeszcze kwestia innych potencjalnych problemów z wodą, tj. ; czy z samą wodą nie dzieje się coś para szkodliwego, tj. ; np. szlam lub agresja korozyjna wobec elementów stalowych ..
Kwestia izolacji bufora/ubytku ciepła 1 C / doba już nie jest wg mnie taka nieistotna, tj. ; czy np. ten ubytek ciepła 1 C/doba to przy temp. zewnętrznej 0C, -5C, -10C (z wiatrem lub bez), bo np. 1C/doba ubytku ciepła przy temp. zewnętrznej powyżej 12 C to już nie takie cacko . Dobra izolacja bufora (nie tylko) też sprawdzi się w opisywanym systemie w ciepłej porze roku, utrudniając dogrzewanie pomieszczeń .
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03.12.2018 12:26 przez Jamore.)
03.12.2018 12:20
Wpisy użytkownika Cytuj"
Qba Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 102
Dołączył: 11.2012
Udostępnione galerie: 1
Post: #7
RE: Poszukiwana aparatura pomiarowa
Kwestia kamienia i wody nie jest żadną rewelacją, jest to powszechnie znane zjawisko."Szlam" w wodzie wewnątrz instalacji zbiera specjalnie do tego przystosowany filtr. 
Co do ubytków ciepła, jest to policzone dla temperatury między +5 C a +15 C choć i tak w pomieszczeniu, w którym znajduje się zbiornik będzie zazwyczaj +20 C 
Specjalnych wiatrów w tym pomieszczeniu również nie przewiduję Duży uśmiech
Izolacja bufora nie ma też nic do ogrzewania pomieszczeń, ponieważ zastosowaliśmy grzejniki płaszczyznowe. 

Natomiast ciekawostką, którą faktycznie możemy się pochwalić, to jest warstwowe nagrzewanie się wody w zbiorniku. Nie potrzebujemy nagrzewać 2500 l żeby była ciepła woda, ponieważ wystarczy nagrzać 300 l i z tego ciepła już można korzystać. Promotorem takiego rozwiązania jest Adam Możdżonek, a projektantem Wojciech Karkoszka.

https://www.facebook.com/sztukajednosci/
03.12.2018 23:43
Wpisy użytkownika Cytuj"

Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS