ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJWarunki techniczne budynku - przepisy dot. norm jakim muszą odpowiadać budynki
Autor Wiadomość
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #1
Warunki techniczne budynku - przepisy dot. norm jakim muszą odpowiadać budynki
Cytuję link do kolejnych przepisów aby mieć je tutaj "pod ręką", może jeszcze komuś się przyda :
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?i...0020750690

Ponoć w Paragwaju gdzie obywatele maja trochę jeszcze indiańską mentalność można budować swoje siedlisko bez żadnych warunków zabudowy, urbanistycznych planów zagospodarowania przestrzennego, zezwolenia na budowę, warunków technicznych domu ani potrzeby tworzenia i zatwierdzania planów architektonicznych, planów branżowych, uzgodnień z dystrybutorami mediów...
Każdy z nas widzi absurd w tak rozbudowanej biurokracji ale taki system norm i potrzebnych zezwoleń nadal świetnie się rozwija wbrew zdrowemu rozsądkowi.
13.08.2013 22:37
Wpisy użytkownika Cytuj"
Marillka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 1
Dołączył: 01.2014
Post: #2
RE: Warunki techniczne budynku - przepisy dot. norm jakim muszą odpowiadać budynki
Dzień Dobry :)

Napisałeś:
Cytat:Każdy z nas widzi absurd w tak rozbudowanej biurokracji ale taki system norm i potrzebnych zezwoleń nadal świetnie się rozwija wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Rozumiem powody dla których system pozwoleń się rozwija.

1. gmina zmniejsza ryzyko wystąpienia szkód środowiskowych i społecznych spowodowanych nieodpowiedzialnym gospodarowaniem.

2. nie każda osoba gospodarująca na swojej działce jest świadoma tego co robi i jakie mogą być tego skutki dla niej i środowiska. (jak gmina może to sprawdzić?)
 
- na niektórych terenach (objętych np. ochroną krajobrazu) projekt powinien wpisywać się w warunki tej ochrony
- nawet wymagania gmin i zatwierdzone plany często są ignorowane i gospodarz np własne ścieki spuszcza do pobliskiego strumienia lub rzeki - przykład z Katowic

to tylko przykład uciążliwości sąsiedzkiej związanej z odorami i zanieczyszczeniem środowiska który powinien byc eliminowany właśnie przez wykonanie właściwego projektu i np wykonanie przyłącza do kanalizacji stąd zezwolenia i inne pomysły gmin - skąd wiesz że na terenie twojej działki nie została założona tajna bezpieczna instalacja wojskowa - nikt by tego nie sprawdził gdyby nie wymagania gminy dowiedział by się przy wykopie pod fundamenty i popłynął a tak na etapie projektu można już to uwzględnić. Czym dla gminy skutkowała by katastrofa budowlana lub pożar na prywatnej działce - do kogo zgłosi się właściciel takiego terenu o pomoc i kto poniesie koszty gaszenia czy porządkowania.

Uważam że budowa własnej samowystarczalnej siedziby będzie niezbędna prędzej czy później a ponieważ chcę wcześniej to leży to w sferze moich planów - stąd jestem na tym forum. :)

ale przepisy nie pojawiły się bez powodu głupotą jest tylko to, że nie wiemy po co niektóre z nich są! i
23.01.2014 15:57
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #3
RE: Warunki techniczne budynku - przepisy dot. norm jakim muszą odpowiadać budynki
(23.01.2014 15:57)Marillka napisał(a):  2. nie każda osoba gospodarująca na swojej działce jest świadoma tego co robi i jakie mogą być tego skutki dla niej i środowiska. 

Ten fragment Twojej wypowiedzi jest kluczowy...
Problem niedorozwiniętej świadomości dotyczy nas wszystkich. Przecież ustawodawcy i biurokraci też nie są "świadomi tego co robią i jakie mogą być tego skutki dla środowiska".
W wielkim mieście Fukushima w Japonii "ktoś" pozwolił wybudować elektrownię jądrową w gęsto zaludnionym miejscu i w pobliżu łowisk. Zapewne trzeba było uzyskać wiele pozwoleń i podpisów - trudno sobie wytłumaczyć tak wielki brak świadomości i wyobraźni a jednak wszystko odbyło się za przyzwoleniem biurokracji i wg. przepisów .

Oczywiście zrozumiały jest Twój głos w dyskusji, nie neguję przytoczonych racji. Jednak nie do końca się zgadzam. Dodałem pierwszy z brzegu przykład, że akurat machina biurokratyczna nie ma nic wspólnego ze świadomością i troską o los człowieka.
Moim marzeniem jest aby rozwijało się pokolenie bardziej świadome, odpowiedzialne, samodzielnie organizujące się oddolnie.

ekoosada.pl
23.01.2014 17:21
Wpisy użytkownika Cytuj"

Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS