ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJWSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH jako przykłady struktur
Autor Wiadomość
Pawel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 2
Post: #1
WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH jako przykłady struktur
WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH
W lutym 2012r. podczas pobytu w Schwarzwaldzie i powrotu do Polski odwiedziliśmy kilka wspólnot/projektów ekologicznych.

[url=http://www.horsthorben.de">http://www.horsthorben.de</a><!-- m -->
Jest to projekt wspólnoty mieszkaniowej w Schwarzwaldzie, dla ludzi w różnym wieku i zawodzie. Jest jeden inwestor, który nabył nieruchomość i szuka współinwestorów, aby realizować projekt. Okolica jest piękna z panoramą na Alpy Szwajcarskie. Bardzo duży budynek, były dom dziecka tuż pod lasem, na płaskowyżu [820m n.p.m.]. Przygotowanych będzie 13 mieszkań niezależnych, pomieszczenia wspólne, gabinet naturo-terapii, spa, wielki park ze stawem, ogród samowystarczalny. Czynsz za mieszkanie wynosić będzie 9 Euro/m2 z mediami. Można też mieszkanie kupić. Na parceli wspólnoty mieszka już pewien Szwajcar w małym, drewnianym domku, a obok, jego dwa ukochane wielbłądy syberyjskie Goliat i Sansibar.
Braliśmy udział w spotkaniu przyszłych ewentualnych członków i inwestorów. Wybrano zarząd. Każdy musi zapłacić 1500Euro aby można było opłacić panią, która prowadzi projekt –Coaching.
Były wspólne oględziny gotowego już mieszkania. Wrażenia były pozytywne. Kolejne 10 dni spędziliśmy na cięciu wiekowych, ogromnych jabłoń należących też do kompleksu.


<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schloss-glarisegg.ch">http://www.schloss-glarisegg.ch</a><!-- m -->
Wspólnota artystyczno-spirytualna w Szwajcarii. Około 30 dorosłych, 10 dzieci . Członkami są artyści, terapeuci, pedagodzy, naturopaci itp. Zamieszkują kompleks budynków kupionych w przetargu przez 164 akcjonariuszy w 2003r. Należy opłacić czynsz 360-750CHF miesięcznie i 150CHF jako wkład dla wspólnoty. Mają kilka form prawnych zarejestrowanych, np. stowarzyszenie, związek, firmę- centrum dla gości, seminaria, kuchnia-stołówka organiczna, info-café. Utrzymują się z przeróżnych seminariów, warsztatów skierowanych na rozwój spirytualny, na przemianę świadomości , w obliczu wyzwań czasu wypróbowują nowe formy i struktury życia. Organizują regularnie warsztaty intensywnego odnajdywania siebie we wspólnocie i tworzenia wspólnoty wg. wskazań Scotta Pecka. [ Warsztaty oparte na wskazaniach Scotta Pecka –jak tworzyć wspólnotę autentyczną organizuje się prawie we wszystkich projektach]. Wygląda to tak, że ludzie spotykają się w różnych kręgach, w zależności od zaangażowania w proces wspólnotowy. W kręgach uczy się komunikacji, łagodnego rozwiązywania konfliktów, ponadto wspólne kreatywne śpiewy, tańce, malowanie, praca itp. Są to procesy bardzo dynamiczne, rozwijające, reflektujące nas samych we wspólnocie.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schloss-tempelhof.de">http://www.schloss-tempelhof.de</a><!-- m -->
jest to duża wspólnota, 60 dorosłych, 10 dzieci, w Badenii-Wittenbergi. Posiada wiele form zarejestrowanych prawnie, ludzie wielu specjalności i umiejętności. Całe gospodarstwo, wiele budynków, 30ha ziemi kupiła fundacja, więc wszyscy mają te same prawa, nikt nic nie posiada na własność. Stowarzyszenie zawiaduje całym obiektem, są grupy robocze odpowiedzialne za różne przedsięwzięcia i zakresy. Wejście do wspólnoty kosztuje 30 000 Euro. Praktykują rolnictwo subsystencyjne (samozaopatrzeniowe) , tzn. utrzymujące samo siebie, nie realizuje ono zasad marketingu. Mają własną piekarnię, stołówkę organiczną, serownię, centrum seminariów, biura. Realizują również proces tworzenia wspólnoty wg. zaleceń Scotta Pecka. We wspólnocie mieszkają doświadczeni, wieloletni znawcy i mieszkańcy wspólnot, prowadzą wspaniałe warsztaty. Uważają, że wspólnotowe struktury życia są coraz ważniejsze dla zrównoważonego bytu, i takie zjawiska, jak: rozmaitość, autentyczność, transparencja, umiejętność współodczuwania, wspólna ekonomia, kultura wspólnego świętowania, świadoma komunikacja, praca dla dobra wspólnoty, droga od „ja w grupie” do „ my w grupie”[Scott Peck]. Jeden z mieszkańców opowiedział nam, że napływają tu tłumy zainteresowanych, głównie młode rodziny, często zagubione, rozbite, mające nadzieję, że wspólnota rozwiąże ich problemy. Ale wspólnota ma własne problemy, bo każda z nich jest pionierskim projektem i procesem, trudną nauka. Więc co rusz dochodzi do rozczarowań, ludzie przychodzą, odchodzą, wieczne zmiany, turbulencje. Ale tylko tak może powstać coś nowego, można siebie doświadczyć, poczuć, co to znaczy żyć w innych strukturach, tworzyć je z innymi.
Oto cytat z jednego z warsztatów , który warto przytoczyć: ‘ Następny Budda nie pojawi się w formie indywidualnej . Następny Budda może przyjąć formę wspólnoty, która praktykuje współodczuwanie i miłujące wsparcie’.
Thich Nhat Hanh

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.lebensgut-cobstaedt.de">http://www.lebensgut-cobstaedt.de</a><!-- m -->
To bardzo ciekawy projekt na terenie Turyngii, założony w 2004r. przez kilku młodych ludzi z Erfurtu. We wiosce Cobstaedt jest pięć gospodarstw , które współpracują ze sobą. Każde ma inną specjalizację.: piekarnia, serownia, uprawa warzyw i sprzedaż, sady owocowe, szycie ubrań i filcowanie, opieka nad dziećmi, warsztaty artystyczne. Grupa jest nastawiona na współpracę z lokalną społecznością, dlatego ich działalność poszerza się. Prócz własnych ogrodów posiadają 12ha działkę, którą obsadzili permakulturowo, bardzo ciekawie. Są tam stare odmiany drzew owocowych, krzewów, ponad 160 odmian ziól, warzywa, zboża, duża różnorodność wszystkiego. Są stare odmiany kóz, owiec i alpaki, które pasą się i koszą zamiast kosiarek. Są też pasieki pszczół, hotele dla owadów i tablice informacyjne ,powstałe głównie z myślą o dzieciach. Ponadto stworzyli własny bank nasion i starych odmian owoców, który cały czas poszerzają. Obecnie jest to ponad tysiąc odmian drzew owocowych. Co rusz robią akcje sadzenia drzew w swej okolicy, na polnych miedzach, wzdłuż dróg, w miejscach publicznych. Są członkami Arche Noah <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.arche-noah.at/etomite/">http://www.arche-noah.at/etomite/</a><!-- m -->. Ich celem jest zmienienie agrarnych, monokulturowych, wymarłych stepów w kwitnące, bioróznorodne ogrody, jak było jeszcze sto lat temu.
Thomas, jeden z założycieli projektu uważa, że nadszedł czas wielkich przemian. Nie będziemy już identyfikować się z materią, z pieniędzmi, z samochodem. To straci sens. Ważna będzie umiejętność kooperowania, współpracy, tworzenia sieci powiazań, wymiany dóbr, idei, pomoc sąsiedzka, itd. Tworzenie nowych struktur, form życia. Właśnie te cechy pozwolą przetrwać w trudnych czasach. Region Turyngii ma w pogotowiu swój niezależną walutę, która wejdzie w momencie załamania Euro. Można by długo rozmawiać z Thomasem, bogatą ma wiedzę i doświadczenie . Uważa, że kraje zachodniej Europy, w tym bardzo mocno region Turyngii wychodzą z fazy euforii [era kapitalizmu] w fazę otrzeźwienia. Podobne fazy przerabia wspólnota: 1 faza – euforia, 2 faza – otrzeźwienie, 3 faza – stabilizacja.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.schloss-tonndorf.de]http://www.schloss-tonndorf.de[/url]
Kolejna wspólnota w Turyngii, zamieszkuje pokaźny zamek, kupiony przez 35 akcjonariuszy. Każdy wpłacił 10 000 Euro. Zamek stoi na wzniesieniu w otoczeniu niezwykle romantycznego, 15 hektarowego parku, starodrzewia liściaste, dróżki, ogródki, wozy cygańskie, wysepki z pasiekami, hotelami dla owadów, rzeźbami, zagroda dla owiec, ogród ziołowy, bogini Demeter ciężarna, sporo ciekawostek. Mieszkańcy ok. 60 osób, restaurują zamek, przystosowują kolejne pomieszczenia do użytku, mówią o swym projekcie, że jest jak roślina, która rośnie, rozwija się i zmienia zgodnie z porami roku. Ich założenie, to połączenie indywidualizmu, samostanowienia z socjalną bliskością ludzi, przyjazne sąsiedztwo, wielopokoleniowość. Sprzedają własny miód, prowadzą katering, warsztaty garncarskie, seminaria ,przedszkole leśne, posiadają kilka form prawnych, jak stowarzyszenie, związek. Na stronie wspólnoty czytam: ‘Patrząc na zrealizowane już projekty wspólnotowe stwierdzamy, że dają one odpowiedź na wiele napierających pytań naszego czasu:
-Zrównoważone podejście do przyrody, otoczenia
-Nauka pokojowego rozwiązywania konfliktów
-Przezwyciężenie izolacji na rzecz niewymuszonych, spontanicznych kontaktów w najbliższym otoczeniu
Praca dająca sens i wypełnienie, odpowiedzialność, samowystarczalność,

Cechy wspólne tych projektów to;
-zalegalizowana forma prawna
-szukanie nowych , zrównoważonych stylów i struktur życia w dobie rosnącego kryzysu ekologiczno-społeczno-ekonomicznego
-próby wyjścia z izolacji i egocentryzmu
-znalezienie równowagi między indywidualizmem, a zaangażowaniem we wspólnotę

W Polsce tego typu inicjatywy jeszcze nie powstały, warto więc przyjrzeć się tym już funkcjonującym
01.03.2012 00:38
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 319
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 9
Post: #2
Re: WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH
Widzę tu "zakamuflowaną opcję niemiecką..." 8-)
Niesamowite tournée po osadach niemieckich - Twoje doświadczenie i obserwacje w tym temacie są bezcenne...

ekoosada.pl
01.03.2012 01:52
Wpisy użytkownika Cytuj"
Pawel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Dołączył: 02.2012
Udostępnione galerie: 2
Post: #3
Re: WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH
W Niemczech jest około 200 podobnych projektów i mnóstwo chętnych do udziału w nich. Dużo ludzi ma już świadomość i szuka alternatywnych form życia. W Polsce jak na razie brakuje ludzi, ale jest potencjał jeśli chdzi o miejsca.
01.03.2012 23:19
Wpisy użytkownika Cytuj"
slawkor Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 28
Dołączył: 02.2012
Post: #4
Re: WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH
Wiedza i doświadczenie Pawła jest bezsporna , myślę że mało jest w Polsce ludzi o takim spektrum informacji .
Super zestawienie i profesjonalny opis , w najlepszym dziennikarskim stylu Pawle - rzeczowo i bez emocji , pomyśl o blogu :) .
Dzięki za bardzo inspirujący materiał
06.03.2012 10:59
Wpisy użytkownika Cytuj"
Beata Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 8
Dołączył: 02.2012
Post: #5
Odp: WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH (struktury społeczne)
Za naszą zachodnią granicą tak wiele się dzieje, kiedy ruszy to u Nas. Jest tak wielki potencjał, nie bójmy się, w grupie można wiele. Są ludzie dobrzy i źli. Źli mogą żałować złych czynów a dobrzy będą żałować jeśli nic nie zrobią.
20.04.2012 13:39
Wpisy użytkownika Cytuj"
Lesniczyna Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 12
Dołączył: 07.2012
Post: #6
Odp: WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH jako przykłady strukt
Centrum Kulturalno-ekologiczne Kesselberg nieopodal Berlina.
Jest to wspólnota anarchistyczna składająca się z ok. 40-50 osób zamieszkująca na 50 ha lasu po dawnych koszarach wojskowych. Oficjalnie są zarejestrowani jako stowarzyszenie, natomiast w Kesselbergu może zamieszkać każdy zgodnie z zasadą "ekstremalnej tolerancji". Oprócz kilku budynków powojskowych w lesie porozstawiane są przyczepy kempingowe, wagenburgi, namioty. Posiadają turbiny wiatrowe, wodę z własnego źródła podziemnego, biologiczną oczyszczalnię ścieków, ogród permakulturowy, pracownie artystyczne. To przestrzeń dla ludzi którzy potrzebują dużo wolności, ale jednocześnie potrafią tę wolność zapewniać innym. http://sustainablealternatives.wordpress...em-system/
18.07.2012 13:24
Wpisy użytkownika Cytuj"
Lesniczyna Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 12
Dołączył: 07.2012
Post: #7
Odp: WSPÓLNOTY EKOLOGICZNE W NIEMCZECH jako przykłady strukt
Lokomotive Karlshof (pod Templin) Niemcy
Gospodarstwo w którym przeprowadzany jest eksperyment z rolnictwa niekomercyjnego. Uczestnicy projektu produkują ziemniaki, olej słonecznikowy, makaron i rozdają za darmo lokalnym alternatywnym społecznościom. Utrzymują się dzięki wzajemnej pomocy i darowiznom.
http://www.gegenseitig.de/unsere-pag/pro...lshof.html
http://www.autoorganisation.org/wiki/06_...wirtschaft
18.07.2012 13:57
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Planuję założyć gospodarstwo ekologiczne. Pomysły jak zdobyć środki na realizację broda 10 3 627 11.12.2018 14:47
Ostatni post: broda
  ZEGG, WSPÓLNOTY i EKOWIOSKI: spotkanie z Achimem Eckerem ze Robert 6 5 405 11.05.2012 00:08
Ostatni post: Robert
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS