ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJZadrzewienia śródpolne schronieniem zwierząt-bioróżnorodność
Autor Wiadomość
Nadar Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 19
Dołączył: 06.2012
Post: #1
Zadrzewienia śródpolne schronieniem zwierząt-bioróżnorodność
Są siedliskiem roślin, grzybów, zwierząt

Zadrzewienia śródpolne wraz ze swoim bogactwem przyrodniczym stanowią w monotonnym krajobrazie rolniczym swoiste wyspy środowiskowe. Występuje w nich przykładowo kilkanaście razy więcej gatunków ptaków niż na porównywalnych powierzchniach lasu. Stanowią siedliska i ostoje wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Niektóre z tych gatunków są prawnie chronione, z różnych względów cenne lub zagrożone wyginięciem. Wiele owadów związanych z zadrzewieniami to owady zapylające rośliny uprawne.

Przyjazne ptakom

Zadrzewienia są miejscem gniazdowania ptaków pożytecznych, a z uwagi na obecność krzewów wydających owoce stanowią swoistą stołówkę ptasią w okresie zimowym. Warunkiem gnieżdżenia się niektórych gatunków ptaków na polach, miedzach lub łąkach jest bliskie sąsiedztwo zadrzewienia. Do takich gatunków należą: pliszka żółta, pląskwa, ortolan, które obierają sobie zazwyczaj skraje zadrzewień jako miejsca śpiewu i obserwacji. Zadrzewienia, szczególnie z obfitym podszyciem krzewów, takich jak głóg, bez czarny, tarnina i inne, należą do najkorzystniejszych miejsc pobytów ptaków. Są one stosunkowo dobrze naświetlone, dostarczają ptakom dogodnych miejsc do gniazdowania, a także do obserwacji i żerowania. Ptaki są w stanie wtedy znacznie ograniczyć występowanie szkodników owadzich pól uprawnych.

Dają schronienie ssakom i innym zwierzętom

Pasy i kępy drzew są także miejscami, z których przenikają na pola ssaki owadożerne i drapieżne, takie jak nietoperze, ryjówki, łasice i jeże. Sieć zadrzewień pełni funkcję korytarzy ekologicznych, szlaków migracji zwierząt w cyklu sezonowym i dobowym. W niekorzystnych warunkach meteorologicznych zadrzewienia stanowią miejsce schronienia tzw. remizy dla zwierzyny łownej. Zadrzewienia dostarczają miejsc schronienia i gniazdowania płazom, ssakom i owadom pożytecznym. W miejscach takich liczniejsze są także mikroorganizmy glebowe, a wśród nich grzyby i nicienie - pasożyty stonki, która przepoczwarza się w i zimuje w glebie.

Eugeniusz Mystkowski, PODR w Szepietowie.
07.06.2012 10:21
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jerzy Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 16
Dołączył: 10.2012
Post: #2
Odp: Zadrzewienia śródpolne schronieniem zwierząt-bioróżnoro
Zadrzewienia, zakrzewienia, żywopłoty to temat bliski mojemu sercu. Początkowo paliliśmy wszystko co niepotrzebne chwasty, liście, trawy, krzaki, gałęzie. Potem przyszła refleksja. Po pierwsze żal nam było tych wszystkich drobnych zwierzątek ginących w ogniu, liszki, ślimaki, mrówki itp., po drugie miejsce po ognisku jest plamą bez życia biologicznego. Bardzo długi czas nie rośnie w takim miejscu trawa, straszy swoim czarnym kręgiem, jak wyrzut sumienia. Po trzecie wprowadza się do atmosfery niepotrzebnie duże ilości węgla. Po czwarte kosztowało nas to masę energii ciąganie wielkich gałęzi do ogniska rąbanie, wrzucanie, łamanie, rozgarnianie, pilnowanie ognia, krztuszenie się dymem, zalewanie wodą, okopywanie. Potem przyszło olśnienie, a jakby wykorzystać tą nieprzebraną masę gałęzi jaką mamy z pożytkiem dla nas i przyrody. I tu pojawił się pomysł wykorzystania gałęzi do budowania ogrodzenia siedliska. Obecnie ściągamy gałęzie z miejsc, w których zalegają do najbliższej części naszej granicy. Najpierw budujemy podstawę ze skoszonej trawy, liści potem grube gałęzie a następnie coraz cieńsze w ten sposób budujemy biologiczny płot który z czasem przekształci się samoistnie w żywopłot. Jak to działa? Po ziemi ciągle migrują przenoszone wiatrem pyłki różnych drzew, krzaków przysypując je liśćmi i ściętą trawą dajemy im szansę na wykiełkowanie. Zostawiamy naturze budowanie zakrzewienia. W tworzeniu stosu pozaplatanych gałęzi wzoruję się na budowie ptasich gniazd zaplatam w ten sposób by gałęzie stanowiły barierę nie do przejścia, zamykając tak przestrzeń powodujemy że gałązki młodych drzewek i krzaków które zaczynają kiełkować nie są deptane, łamane, niszczone. W okresie zimowym sarny i zające mają utrudniony dostęp do obgryzania młodych pędów. Na szczycie gałązek ptaki zakładają punkty obserwacyjne, wydalają z kałem nasionka różnych krzewów które opadają pomiędzy humus dając początek nowym rośliną. U podstawy żyją niezliczone ilości żab, nornic, i innych drobnych zwierząt budujących pod warstwą trawy prawdziwe labirynty korytarzy i migrując nimi bezpiecznie na duże odległości. Taki płot, żywopłot tętni życiem, jest miły dla oka, o wiele bardziej niż zwykła siatka psująca krajobraz. Jest również ostoją dla większych zwierząt tu przycupnie zając, zamyśli się lis : ) , schowa się przed wałęsającymi się psami sarna, tu w pogoni za borowikiem zatrzyma się grzybiarz rozumiejąc delikatną sugestię, że za żywopłotem grzybki zbiera gospodarz obejścia. Trudno wymienić wszystkie dobrodziejstwa wynikające z posiadania takiej bariery, na pewno istotną sprawą jest również fakt, że droga w ten sposób osłonięta od otwartej przestrzeni nie tylko maluje się pięknym pejzażem, ale również osłonięta jest od zimnych wiatrów zacinającego śniegu i daje przyjemny cień w letnią spiekotę.


Załączone pliki
.jpg  DSC_0032 - Kopia.JPG (Rozmiar: 185,15 KB / Pobrań: 398)
.jpg  25.08 (12) - Kopia.JPG (Rozmiar: 141,09 KB / Pobrań: 398)
24.10.2012 19:24
Wpisy użytkownika Cytuj"


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bioróżnorodność greta 4 4 340 30.05.2013 20:24
Ostatni post: Damik
  Zadrzewienia śródpolne. Nadar 1 2 573 07.06.2012 10:26
Ostatni post: Nadar
Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS