Forum Ekoosada
Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Wersja do druku

+- Forum Ekoosada (http://ekoosada.pl/ekowioska)
+-- Dział: POSZUKIWANIA LUDZI I MIEJSCA (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Dział: SZUKAM-OFERUJĘ SĄSIEDZTWO, TOWARZYSTWO, WSPÓŁPRACĘ (/forumdisplay.php?fid=52)
+--- Wątek: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? (/ekologiczne-autarkia-czy-ktos-jest-realnie-chetny-do-budowania-jej-od-podstaw-id1247)Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Weganka - 07.09.2019 15:00

Witajcie, szukam osób, które zdecydowane są do wspólnego tworzenia swojego rodzaju autarkii, która powstanie na wypracowanych razem przez nas zasadach. W ogólnym zarysie ma to być sąsiedzka sieć odrębnych gospodarstw, które będą ze sobą współpracowały i wzajemnie się wspierały. Czyli mamy łączące nas obszary działania, możemy też wydzielić z nabytego terenu część wspólną służącą spotkaniom, obradom, ewentualnym warsztatom i co tam jeszcze byśmy ustalili, ale każdy ma ten przysłowiowy kawałek podłogi, do którego nikt mu się nie wtrąca. Zależy mi na zebraniu w jednym miejscu świadomych ludzi, którzy chcą żyć w otoczeniu normalnych sąsiadów, ponieważ doświadczenia znajomych, którzy osiedlili się samotnie na wsi i dla całej wioski są dziwolągami (bo np. nie mogą patrzeć na uwiązane na łańcuchach i wyjące cały dzień psy), jak na razie skutecznie zniechęcają mnie do jakiegokolwiek ruchu. Z kolei różne ekowioski, o których do tej pory gdzieś tam czytałam, mają już narzucone odgórnie zasady i w sumie nawet gospodarząc niby na swoim dostosować się musisz do odgórnych wytycznych - np. musisz budować się w określonej technologii. 

Proszę odezwijcie się, żebym choć zorientowała się na ile to forum żyje i czy jest nadzieja, że znajdę tu jakąś ekipę, która jest realnie nastawiona na zmiany w swoim życiu.


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Miroslaw - 08.09.2019 12:07

Witam,
Zainteresował mnie Pani wpis. Mam mieszkanie w Poznaniu ale od kilkunastu lat posiadam też nieruchomość na wsi (obszar nadnotecki), gdzie głównie przebywam. Wydaje się, że dysponuję bazą do rozpoczęcia wdrażania Pani pomysłu. Jeżeli powyższa odpowiedź Panią zainteresuje proszę o odpowiedź na stob@vp.pl - chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
Pozdrawiam
Mirosław


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Weganka - 15.09.2019 23:16

Odpisałam na maila, ale trochę szkoda, że w taki właśnie sposób zamknęliśmy ten wątek. Mam obawy, że tak właśnie działa to forum - ludzie od razu przechodzą na inną formę kontaktu, nikt nikomu tu nie odpisuje, a kolejne zaglądające osoby mają wrażenie, że nic tu się nie dzieje. Przynajmniej ja przeglądając wiele wątków doszłam do takiego wniosku.
PS Czytających ten wpis zachęcam do odezwania się, bo może w jakiś sposób jednak uda się zebrać w jednym miejscu kilka zainteresowanych taką inicjatywą ludzi.


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - jacekw - 17.09.2019 17:09

Hej!
Myślę, że własnie robimy to o czym napisałaś, czyli "razem ale osobno" - tworzymy eko osadę Truskawkowe Pola. Zapraszam, porozmawiajmy :) 


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Weganka - 21.09.2019 13:48

Truskawkowe Pola,
czy możecie napisać tu coś więcej o Waszej inicjatywnie? Szukałam jakiegoś kontaktu do Was, ale poza fb niczego nie znalazłam, a tam też w informacjach niewiele podaliście, ale za to podaliście opis, który mnie zaintrygował :)  Generalnie jestem za tym, żeby podstawowe reguły omawiać tutaj, ponieważ pokazuje to innym, że coś się dzieje, że coś się da zrobić i przede wszystkim mówi o tym, że są ludzie zainteresowani tą ideą, ale rozumiem także, że możecie sobie nie życzyć pisania o sobie na forum publicznym. Sama podchodziłam do tego forum kilka razy i wydawało mi się, że jest ono martwe i dopiero jak sama założyłam wątek, to widzę jak wielu ludzi odpisało mi w prywatnych wiadomościach.  Mniej więcej widzę już jak to wszystko działa, ale sądzę, że nowych bardzo zniechęcają pootwierane wątki, na których nic się nie dzieje, więc (jak nie robi to Wam różnicy), to proszę odpiszcie tutaj, a jak nie, to podajcie proszę jakiś alternatywny kontakt. Może być telefon - zadzwonię.
Pozdrawiam ciepło i podziwiam, że już działacie.


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - jacekw - 23.09.2019 14:18

Hej! 

No nie reklamujemy się jakoś specjalnie, bo mamy już silną grupę, która faktycznie raczej DZIAŁA zamiast paplać w internetach. Zdecydowanie też wolimy porozmawiać na żywo, przy ognisku, niż toczyć jakieś jałowe dysputy na forach czy fejsikach, bo gadających wszystkowiedzących nie brakuje, tylko jak przychodzi co do czego to jakoś ich nie ma ;-)

Z drugiej strony śmieszy mnie jakieś robienie sekretów i wysyłanie informacji o Super Tajnych Projektach "na priv" :)

Także śmiało, pytaj. Jak będę tutaj to z pewnością odpowiem. Możesz też śmiało pisać na FB, raczej codziennie ktoś tam zagląda. Albo po prostu przyjedź.
Generalnie jest sobie wyjątkowe miejsce, udało się kupić trochę ziemi (w sumie już kilkanaście hektarów), jest grupa ludzi, bardzo różnych, ale też szanujących swoją odmienność. Łączy nas chęć współtworzenia, życia w małej eko-wiosce, razem, ale jednak każdy u siebie, jednak z częścią wspólną. Bliske są nam zasady etyczne permakultury. Nie mamy regulaminu, nikogo nie przekreślamy, ale też nie wyobrażam sobie, żeby chciał z nami zamieszkać miłośnik palenia kaloszami w piecu itd. 
Wszystko się dopiero tworzy (choć już sporo udało się zrobić). Jesteśmy otwarci. Zapraszamy.

Pozdrawiam,
Jacek


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Weganka - 28.09.2019 13:01

O! I to jest najlepsze. W tych prywatnych odpowiedziach zupełnie zaginęłam, a miłośnikiem fejsa także nie jestem. W takim razie do konkretów. Spotkania na żywo nic nie zastąpi, ale przyjechać mogę dopiero pod koniec października, bo póki co jeszcze matrix trzyma mnie w swoich szponach.  Myślę jednak, że warto od razu na starcie uściślić pewne sprawy. Palenie kaloszami u mnie nie wchodzi w grę, bo jestem bardzo proeko, aczkolwiek w granicach rozsądki i np. walka z globalnym ociepleniem polegająca na walce z nami i tolerowaniu wszystkich  antyekologicznych wybryków koncernów i możnych tego świata mnie wkurza. Ale to temat rzeka ... Rozumiem, że adres z fb jest realnym miejscem tworzenia Waszej wioski? A jak wygląda tam cenowo zakup ziemi? Piszesz  "każdy u siebie, jednak z częścią wspólną." - dokładnie to, o co mi chodzi! Czy więc kupuje się od Was jakiś kawałek Waszej ziemi i się na niej samemu buduje i gospodarzy dokładając też się jakoś do części wspólnej, czy można kupić ziemię obok Waszej ekowioski? Jak to w praktyce wygląda? Jak wygląda u Was temat wszechobecnych anten? Preferuję internet stacjonarny(ale zdaję sobie sprawę, że nie wszędzie jest)  i mieszkanie w dużej odległości od nadajników telefonii komórkowej, więc dlatego dopytuję. Jeżeli można prosić o garść takich ( i ewentualnie innych ) ważnych dla zdrowego życia informacji wrzucić tutaj na forum, to będę wdzięczna. Pozdrawiam Alicja


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - jacekw - 29.09.2019 10:35

Cześć Alicja!

Tematów "technicznych" jest tyle, że musiał bym tu godzinę pisać i pewnie i tak było by mało. Do tego takich wątków jak ten było i będzie jeszcze wiele, więc nie ma co za każdym razem... ;-)   Jak ktoś będzie serio zainteresowany i zmotywowany to przyjedzie, zobaczy, opowiemy.

Kwestia ewentualnego osiedlenie się czy zakupu ziemi jest oczywiście kluczowa, więc tu po krótce napiszę jak to wygląda. Przede wszystkim my NIE handlujemy ziemią :)  Nie mamy ziemi na sprzedaż. Można poszukać działki obok nas (nie jest to łatwe, bo głównie lasy państwowe). Można być może dogadać się na jakąś formę dzierżawy. Można też dostać kawałek ziemi za darmo. Pojawił się też wątek wolnej ziemi (zobacz: Ruch Wolnej Ziemi), chwilowo technicznie niewykonalny, ale temat na przyszłość jest.

Lokalizacja na FB jak najbardziej realna :)


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Weganka - 11.10.2019 01:55

Hej Jacku,
chyba masz rację, że za dużo pisaniny, żeby każdemu opisywać jak to tam u Was wygląda. Pooglądałam sobie Was na fejsie i wygląda na to, że udało Wam się już coś stworzyć, więc może podzielisz się doświadczeniami, a może by udało się jakoś koło Was osiedlić ... Czy jest możliwość telefonicznego kontaktu z Wami? Chętnie bym dowiedziała się choć trochę więcej o Waszej ekipie zanim się do Was wybiorę.
Pozdrawiam serdecznie.
Alicja


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - jacekw - 11.10.2019 11:25

Hej! 
Jasne, zdzwońmy się. Jednak wymiana numerów to już jednak na priv ;-)


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - Weganka - 20.10.2019 11:38

Oczywiście. Jak ktoś będzie realnie zainteresowany kontaktem, to będzie widział, że jesteście otwarci na współpracę i Cię odnajdzie. Dziś zadzwonię - już się cieszę na poznanie ciekawych ludzi :)


RE: Autarkia. Czy ktoś jest REALNIE chętny do budowania jej od podstaw? - jacekw - 08.11.2019 12:46

Weganka, dzięki za odwiedziny. Może podzielisz się na forum swoimi spostrzeżeniami po (wstępnym) zapoznaniu się z naszą grupą (przynajmniej jej częścią) oraz założeniami projektu? Myślę, że byłoby to pomocne dla innych, potencjalnie zainteresowanych by dołączyć.