Forum Ekoosada
Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - Wersja do druku

+- Forum Ekoosada (http://ekoosada.pl/ekowioska)
+-- Dział: POSZUKIWANIA LUDZI I MIEJSCA (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Dział: SZUKAM-OFERUJĘ SĄSIEDZTWO, TOWARZYSTWO, WSPÓŁPRACĘ (/forumdisplay.php?fid=52)
+--- Wątek: Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa (/ekologiczne-trojmiasto-szukam-ludzi-z-sasiedztwa-id366)Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - Mavortius - 22.07.2013 23:23

Witam wszystkim Forumowiczów!
Od jakiegoś czasu podglądam forum, także chyba czas się przywitać!
Jestem z Trójmiasta, ostatnio "wkręcam" się w tematykę ekowioski/gospodarstwa eko i samowystarczalnego.
Na obecnym etapie szukamy inspiracji (w czym forum jest bardzo pomocne:) oraz ludzi z sąsiedztwa (woj. pomorskie) podobnie myślących a najlepiej wdrażających pomysły w życie.
Czy może ktoś z Was jest z okolic Trójmiasta?

Może kiedyś się uda stworzyć ekowioskę/ekogospodarstwo w okolicach Trójmiasta lub przyłączyć się do takowego - na razie jednak nie wpadłem na trop takich inicjatyw w moich okolicach - może coś podpowiecie?

pzdr
Mavortius


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - rafikius - 23.07.2013 11:18

Cześć. 
Powodzenia w poszukiwaniu inicjatyw w okolicy.
U nas na Górnym śląsku jest to diablo trudne.

Nie wiem czy Laskowice Pomorskie uznasz za okolice, ale tam powstaje osada słomiany zapał. 
Tyle ze to nie ekowioska ani gospodarswo rolne ale prywatny projekt.


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - Jacek - 24.07.2013 00:37

Cześć , dobrze że dałeś znać o sobie, tak to się właśnie zaczyna, że ludzie się wzajemnie odnajdują i dzięki temu mogą powstać jakieś wspólne przedsięwzięcia.

Jeśli przejrzysz posty w dziale "osoby szukające" to natkniesz się na wpisy osób z pomorza.


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - Mavortius - 24.07.2013 21:38

U nas w okolicach Trójmiasta też mam wrażenie że łatwo nie będzie :(
Dzięki za info o Laskowicach! Chociaż myślę o stworzeniu czego nowego bliżej trójmiasta.

Widzę że muszę też przekopać dział "osoby szukające" - pewnie trochę to zajmie :)

Pzdr
Mavortius


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - Damik - 28.07.2013 22:19

:-))
Witaj:-)
A gdzie nie jest trudno i pod górkę?
Na Opolszczyźnie to dopiero "ugór"! Tu nawet gosp. eko jest najmniej, choć to obszar typowo rolniczy! A i te co są to takei "palcem po wodzie", a raczej dla dopłat:-( Jak zaczynałem to patrzyli na mnie jak na głupiego i nawiedzonego, a i teraz lepiej nie ma.
To dla ludzi w Pl czysta abstrakcje - eko-wioski, rol. eko. itp., po komunistycznej i teraz kapitalistycznej chemizacji i praniu mózgów, ludziom nie mieści się w ciasnych głowach, że można inaczej i to będzie lepsze dla nich. Wiadomo: lepsze to co  znane, choć niedobre, niż nieznane i niewiadome.
Chwała pionierom! :-)))
Pozdrawiam!:-)


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - niezapominajka - 03.08.2013 16:28

Witam, też jesteśmy z Trójmiasta, też marzy nam się gospodarstwo ekologiczne, samowystarczalne. Jeśli chodzi o Trójmiasto i okolice, to myślę,że są małe szanse na stworzenie czegoś takiego. Chociaż, jeśli komuś udało by się tutaj wystartować i gdyby nawet próbował sprzedawać swoje produkty, to faktycznie rynek zbytu byłby niezły. Czasem sama jeżdżę na rynek, na który przyjeżdżają panie z kaszub,żeby kupić u nich coś dla dziecka, nienaszpikowanego chemią i antybiotykami. Wolałabym sama sobie wszystko wyhodować, no ale na razie jest jak jest:)


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - Mavortius - 03.08.2013 18:55

Cześć Niezapominajka,
Super, że pojawił się ktoś z trójmiasta :]
W okolicach rzeczywiście nie będzie łatwo stworzyć ekogospodarstwo czy najlepiej grupę ekogosporstw (taką rozproszoną ekowioskę), ale kto wiem, może się kiedyś uda ...

My też mamy swoich sprawdzonych dostawców warzyw na rynku, ale swoje byłoby lepsze i ze 100-procentowego źródła - równiez może kiedyś się uda. A Wy gdzie kupujecie - my odwiedzamy rynek w oliwie i przymorzu?

Pzdr
Mavortius


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - niezapominajka - 06.08.2013 00:37

My, tak od około roku, na poważnie rozglądamy się za jakimś sympatycznym siedliskiem. Cudownie było, by natrafić w końcu na miejsce, o którym powie się że to właśnie to, a nie inne. Trochę wierze w przeznaczenie, i trochę za bardzo chyba jestem marzycielkąOczko
Coraz bardzie, też przekonuję się do idei eko wioski, lub eko sąsiedztwa. Łatwiej i przyjemniej żyje się w otoczeniu ludzi, którym tak samo w duszy gra.
Jeśli chodzi o rynek, to jeździłam najczęściej do Wrzeszcza.


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - rad68 - 09.09.2013 15:23

Witam Trójmiasto.

 Życzę wam powodzenia. Ja niestety pozostanę w stanie marzeń. Moja piękniejsza połówka daje mi do zrozumienia że nie ma mowy o jakiejkolwiek osadzie, pozostało mi tylko czytać blogi i pozostawać w strefie marzeń.
 Ten cholerny pieniądz jest zawsze argumentem na który nie mogę znaleźć odpowiedzi i polegam. Życzę wam sukcesu i proponuję pomoc w wszelakich  pracach jeśli cokolwiek znajdziecie. Mogę ryć w ziemi, pomagać w stawianiu budynków jak i w wykańczaniu.

Pozdrawiam Radim.


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - Damik - 10.09.2013 00:54

Witam ponownie:-)
Hmm, tak czytam co piszecie i domyślam się, że mieszkacie w mieście i kontakt z przyrodą i wsią macie sporadyczny, tzn. taki prawdziwy kontakt, a nie weekendowy wypad za miasto, aby sobie pojeździć rowerkiem i zjeść coś na łonie natury:-) Swoje marzenia odkładacie "na potem", "na później" itd. Prawda jest taka, że ten czas jest akurat teraz w tej chwili. Już to gdzieś pisałem i Elza też, że "na potem" znaczy nigdy i padały tam przekonywujące argumenty, słuszne i sprawdzone niestety:-(
   Ja mimo, że mieszkałem w zasadzie prawie cały czas na wsi to jednak o np. gosp. miałem mgliste pojęcie, bo znałem je tylko z widoku pół, przejeżdżających traktorów. 25 lat temu nawet nie miałem pojęcia, że coś takeigo jak gosp. może mi się przytrafić! Ba! nie miałem o tym zielonego pojęcia! Dla mnie było to tak samo trudne, jak i dla każdego z miasta, a może z różnych względów trudniejsze. Jednak, aby wyruszyć w jakąkolwiek podróż trzeba zrobić pierwszy krok:-)
   Myślę, że małżeństwom, gdy oboje małżonków jest do tego pomysłu przekonanych jest łatwiej, niż osobie samotnej. Do tego motywacja jest większa - zapewnienie zdrowego jedzenia, otoczenia ukochanej osobie, dzieciom itd.:-)
   Inna rzecz, że startując bez doświadczenia musimy mieć świadomość, że tego nie da się nauczyć w jeden rok, dwa, nawet pięć lat, ani tego, że nie nauczmy się tego z żadnej książki, ani You Tuba, ale porażek i sukcesów musimy doświadczyć samemu.
   Do tego, aby być wolnym potrzeba ... odwagi, ogromnej odwagi, aby porzucić wygodne życie w miejskiej klitce i stanąć faktycznie niezależnie na własnych nogach. Tak naprawdę to bilans finansowy myślę, że powinien wyjść raczej na plus mieszkania na wsi. Nie musimy przecież płacić za ogrzewanie cały rok, ale w zamian trzeba często samemu iść do lasu i nazbierać drzewa na opał w kominku - zysk: "fitness" za darmo, na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu i do tego zysk w postaci opału na zimę:-) Własne jedzenie, a przynajmniej jego znaczna ilość to też ulga dla budżetu, a zysk: 1000% gwarancja, że wiemy skąd pochodzi jedzenie, nie wydajemy pieniędzy na pseudo-jedzonko, naszpikowane chemią. Plusy uboczne: znowu darmowa dawka ruchu w pięknym klimacie - za darmo!:-) Myślę, że przy dobrej organizacji wystarczy jak jedna osoba będzie pracować poza domem, a druga zajmie się pracami w domu, no chyba, że znajdzie się rozwiązanie, aby zarabiać w domu, co dziś przy możliwościach internetowych wcale nie jest trudne.
   Wiem, ze w okolicach Trójmiasta są gosp. eko, trzeba jednak wiedzieć gdzie szukać. Polecam wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego - powinny mieć listę takich gosp., ew. jednostki cert. gosp.eko. Zresztą i jedne i drugie często mają te listy na swoich str. www.
   Powodzenia Wam życzę i odwagi! :-)


RE: Powitanie - Trójmiasto :] - Magda - 16.12.2013 01:14

Witam wszystkich serdecznie - również z trójmiasta. Chętnie poznam osoby zainteresowane cohousingiem i otwarte na stworzenie w Trójmieście lub okolicach takiej społeczności. Ja już postanowiłam. Zamieszkam we wspólnocie! Czuje w sobie ogromną energie w tym kierunku :) Może ktoś ma ochotę na spotkanie by pogawędzić na eko tematy?


RE: Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - Magda - 26.12.2013 19:06

Witajcie, 
chciałabym zaprosić wszystkich na wspólne oglądanie organizowanego przez Fundacje Cohabitat webinaru "Cohousing - budować i mieszkać w grupie" 
http://cohousing.evenea.pl/
tu można dołączyć do grupy na facebooku ;) - https://www.facebook.com/groups/604514186281778/

Wspólne oglądanie odbędzie się o 19.00, 09.01.2014 w "Instytucie Spraw Wszelakich" w Sopocie, ul. 3maja 69c. To zaraz przy SKM Sopot Wyścigi.  [/font][/color]http://www.instytut.be/


RE: Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - ecological - 29.04.2014 02:34

@ Damik, jak tak  czytam, co tu napisałeś, to coraz bardziej jestem przekonana do tego, żeby w końcu się odważyć i zrobić ten krok ;-)
Choć oczywiście - łatwo na pewno nie będzie ...


RE: Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - Damik - 29.04.2014 02:45

No, tak, jak coś to potem będzie na Damiana!:-)
Tak do końca to ja nie wiem co Ci radzić. Jest tu taki wątek "samotnie na wsi" i tam jest część prawdy o tym o czym myślisz. To nie jest łatwe i proste, szczególnie dla samotnej osoby. W mieście łatwiej.


RE: Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - RafalTrojmiasto - 28.08.2016 19:37

Witajcie, widzę że wątek był dawno nie poruszany. Również bardzo chętnei poznam ludzi, którzy chcą tworzyć ekoosady w okolicach Trójmiasta. Dla mnie optymalnym miejscem są Kaszuby pośród jezior, pól i lasów. Działam obecnie przy projekcie http://okraglemiasteczko.net/ i czerpię z ideii tam zamieszczonych jeśli chodzi o przyszłą budowę ekoosady. Byłem już dwa razy w "ekoosadzie raj" na festiwalach. Bardzo miłe i przyjazne miejsce z otwartymi ludźmi.


RE: Trójmiasto :] szukam ludzi z sąsiedztwa - Derwisz - 01.09.2016 20:57

Kaszuby są bardzo piękne, ale i bardzo specyficzne,zawsze będziesz OBCY. Ta opowieść brzmi jak anegdotka tyle ze jest PRAWDZIWA. Byłem konno w lesie, spotkałem starszego dziadka bardzo miło nam się gadało no ale musiałem jechać. Podkusiło mnie i spytałem czy do wsi w prawo czy w lewo oczywiście odpowiedz dostałem jeszcze pokazał ręką w lewo bez namysłu pojechałem w prawo i bezbłędnie trafiłem tam gdzie chciałem a było to ok. 800 metrów, w drugą stronę tez była wieś tyle ze kilka kilometrów dalej.