Forum Ekoosada
Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Wersja do druku

+- Forum Ekoosada (http://ekoosada.pl/ekowioska)
+-- Dział: DYSKUSJE (/forumdisplay.php?fid=53)
+--- Dział: INFORMACJE, INSPIRACJE, DYSKUSJE (/forumdisplay.php?fid=46)
+--- Wątek: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi (/ekologiczne-powstaje-ruch-wolnej-ziemi-id880)Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Qba - 21.06.2018 15:26

Pierwsze zalążki Ruchu Wolnej Ziemi, istniejące w sposób faktyczny na terenie Polski zainicjował Henry Schumacher, tworząc w 2000 r w Bieszczadach Fundację Plemię Sanu. http://santribe.rainbowcrystalland.org/ Henry przyjechał do Polski w 1991 r odkrywając przyszłe miejsce do życia z grupą skautingową Rodziny Tęczy. W tamtym czasie szukali oni miejsca na europejskie Zgromadzenie Rainbow Family, które odbyło się w 1991 r w dolinie Tworylne. https://www.welcomehome.org/W 2001 również w Bieszczadach w Komańczy pojawiła się też ośmioosobowa grupa Tęczowy Krąg, która za cel postawiła sobie założenie organizacji, umożliwiającej posiadanie ziemi jako wspólnej i niepodzielnej własności. http://zb.eco.pl/publication/projekt-teczowy-krag-p1929l1

Dzięki temu w 2004 r w Grabówce udało się zarejestrować Stowarzyszenie Arte Unite, które w 2012 r otrzymało na wspólną własność budynek gospodarczy. https://www.facebook.com/sztukajednosci/ http://www.arteunite.org/

Tęczowy Krąg został założony pod Bydgoszczą przez ludzi z międzynarodowego posthipisowskiego ruchu Rainbow Family - Rodzina Tęczy.

W tym samym czasie dzięki Arturowi Milickiemu powstała Fundacja dla Ziemi i Ludzi założona w roku 2011.https://mamaziemia.wordpress.com/

Również dzięki Arturowi, powyższe inicjatywy udało się zebrać i uruchomić jako Ruch Wolnej Ziemi.

Wszystkie wymienione tutaj organizacje, można uznać za inicjujące Ruch Wolnej Ziemi ze względu na szczególne uwzględnienie podejmowania w nich decyzji przez kosensus, czyli jednogłośnie. Na terenie Polski, pierwowzorem w tym temacie był statut napisany przez Jaremę Dubiela dla Stowarzyszenia Ręką Dzieło. Jednak tamta organizacja nigdy nie stawiała sobie za cel wspólne posiadanie Ziemi.


Główne założenia :Tworzymy ogólnopolski Ruch na rzecz uwalniania Ziemi spod własności indywidualnej, dla wspólnot ekoosadowych.

Mianem „Wolnej Ziemi” określamy taki teren, który jest użytkowany i zarządzany wspólnie, społecznie, przez pewną grupę ludzi na zasadach równości i braterstwa w intencji dobra i korzyści zarówno użytkowników tej ziemi, jej sąsiadów, całej ludzkości, przyrody oraz przyszłych pokoleń. / ze strony http://wolnaziemia.pl/pytania-i-odpowiedzi/Ziemia, zarówno jako Planeta, jak i ta pod nogami postrzegana jako grunt, który może być czyjąś własnością, nigdy nie była i nie będzie należała do człowieka. To my ludzie przynależymy do Ziemi i odkrywając to, możemy również odkryć naszą faktyczną funkcję i misję tu gdzie jesteśmy..

a jesteśmy opiekunami i strażnikami naszej Planety, naszego Domu i Miejsca w Kosmosie. Jako gatunek, ale również indywidualnie.To my należymy do tej Planety. Jesteśmy jej opiekunami i strażnikami. Będąc równymi wobec miejsca, w którym żyjemy, stajemy się równi wobec siebie. W oparciu o udane zapisy białych plam na mapie prawa i zakładanie organizacji o strukturach poziomych, możemy tworzyć świat oparty o nasze zwyczaje, wewnątrz każdego demokratycznego państwa i to zupełnie legalne.

Jednym z tych zwyczajów jest wyeliminowanie własności prywatnej, tam gdzie mogła by ona zaistnieć jako władza człowieka nad człowiekiem. 

/Zakładając, że dane miejsce ma właściciela, to właśnie owy właściciel może zawsze zdecydować ostatecznie i to jego decyzje są egzekwowane przez oficjalne i funkcjonujące we współczesnym społeczeństwie prawo. W związku z tym, wszyscy inni ludzie znajdujący się w tym własnie miejscu, niestety podlegają decyzją jednej osoby: właściciela./

Ta sama władza, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie za pomocą tak prostego narzędzia jak dziedziczenie majątku -czyli posiadania terytorium.

Jedną z głównych przyczyn powstania Ruchu Wolnej Ziemi jest przerwanie łańcucha dziedziczenia i przekazywania sobie władzy.Nie mamy potrzeby przeciwstawiania się jakiejkolwiek władzy, ale też nie mamy potrzeby jej tworzyć, ani uczestniczyć w przekazywaniu sobie tej zbędnej dla wolności tradycji.U nas nikt nie jest u kogoś, wszyscy jesteśmy u siebie.Jakakolwiek forma posiadania wspólnej ziemi oparta o struktury władzy człowieka nad człowiekiem eliminuje ideę przestrzeni, gdzie każdy może być równy, zarówno wobec miejsca w którym żyje, jak i wobec innych ludzi. Czyli tym samym eliminuje ideę wolnej Ziemi.Jednym z głównych założeń, powinno też być wspólne decydowanie w sprawach, które dotyczą Ruchu. W przyszłości pozwoli to nam wszystkim na rozwój i ewoluowanie zgodnie z jednogłośnie ustalanym kierunkiem.

Można porozmawiać też na osobnym forum Ruchu wolnej Ziemi : https://cohoto.net/grupa/80/forumRE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - ohayo - 22.06.2018 23:49

W Polsce może być to ciężkie, gdyż wkrótce może wyrosnąć farma wiatrowa pod domem, śmierdzący indycznik, czy też obóz dla uchodźców, których PiS po cichu sprowadza. A urząd skarbowy może w każdej chwili to zarekwirować bez powodu.


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Qba - 23.06.2018 09:52

Spotkałem się już z takimi zarzutami, jednak nikt nie potrafił udowodnić faktycznego odniesienia do prawa, czyli tym samym do rzeczywistości. W związku z tym, jestem skłonny stwierdzić, że Twoje obawy są bezpodstawne. Np. farmy wiatrowe mają swoje odrębne przepisy dotyczące budowy, domyślam się że indyczniki również. 

W związku z tym pojawia się pytanie : co chciałeś osiągnąć pisząc taki komentarz ?


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - okragly - 28.11.2018 00:34

(21.06.2018 15:26)Qba napisał(a):  P 
Tworzymy ogólnopolski Ruch na rzecz uwalniania Ziemi spod własności indywidualnej, dla wspólnot ekoosadowych. 

ciekawe. Jak się uwalnia ziemię?
można iść do Wójta i go przekonać żeby przekazał ziemię gminną na rzecz Ruchu? albo kupił od rolnika i przekazał? Jak i od kogo planujecie uwalniać?  


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Qba - 29.11.2018 23:40

Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie http://wolnaziemia.pl/


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - okragly - 30.11.2018 22:09

(29.11.2018 23:40)Qba napisał(a):  Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie http://wolnaziemia.pl/

Projekt przyszłościowy, wart społecznego, naszego wspierania.    
Stowarzyszenie „wolna ziemia” to inowacja społeczna, eksperyment, należy się dofinansowanie z budżetu państwa?
Wiele gmin się wyludnia, za granicą np. we Włoszech, Szwecji, dają za darmo domy, aby zmieszkać, płacić podatki, płodzić dzieci Może i u nas, w kraju są gminy gotowe pomóc (subwencje dla gmin zależą od ilości dzieci), przekazując ziemie, lub w tanią dzierżawę, z możliwością wykupu (jak stowarzyszenie okrzepnie)


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Qba - 03.12.2018 01:01

Odpowiadając na Twoje pytanie : nie, nie należy się. jak również we Włoszech i w Szwecji nie dają za darmo domów... i jeszcze dla informacji - na dzierżawionej ziemi nie wolno budować domów, natomiast cena dzierżawy nie wpływa na cenę gruntu.


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - okragly - 03.12.2018 20:28

(03.12.2018 01:01)Qba napisał(a):    we Włoszech nie dają za darmo domów... 


tu link do informacji
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wloska-wioska-Bormida-oferuje-darmowe-lokum-i-2-tys-euro

u nas w kraju słyszałem (czytałem) Wójt, rozdawał za darmo działki budowlane  małżeństwom gotowych przeprowadzić się do jego gminy.  


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Qba - 03.12.2018 23:26

Jednak nic nie widzę na temat darmowych domów. Wygląda na to, że można dostać dom, ale do wynajęcia Uśmiech Oto cytat z linku, który podałeś: 

Burmistrz wsi Bormida, Daniele Galliano wpadł na niecodzienny pomysł, mający zapobiec wyludnieniu. Każdy, kto przeprowadzi się do malowniczej miejscowości we włoskiej Lugirii, dostanie jednorazowo 2 tys. euro i tanie mieszkanie lub dom. W przypadku większego domu czynsz wyniesie 120 euro, a ci, którzy dostaną małe mieszkanie, będą mieć czynsz w wysokości jedynie 50 euro miesięcznie (210 zł). 

Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wloska-wioska-Bormida-oferuje-darmowe-lokum-i-2-tys-euro

Nie wiem jak z tym wójtem, bo szczegółów nie podałeś... to wygląda na jakąś mega promocję zawierania małżeństw  Uśmiech

Generalnie Ruch Wolnej Ziemi nie powstał dlatego, by "dostawać ziemię za darmo". Głównym założeniem jest tworzenie wspólnot ekoosadniczych.


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - okragly - 05.12.2018 21:46

wpisałem fraze w wyszukiwarkę i wkleiłem pierwszy link, nie czytając, ale tam więcej było adresów. 
Wójtowi dawanie ziemi "za darmo" może się kalkulować, dostaje bowiem podatek od mieszkańca, ale przede wszystkim pieniądze z stolicy na dziecko w jego szkole, a są szkoły gdzie w klasie 5 dzieci.

jak ciekawy pomysł, a ten taki, to państwo powinno pomóc, na początek, później jak się sprawdzi, to już sam sobie poradzi. Ruch Wolnej Ziemi to krajowy pomysł? Czy gdzieś funkcjonuje z sukcesem?


RE: Powstaje Ruch Wolnej Ziemi - Qba - 05.12.2018 23:10

Ruch Wolnej Ziemi jest opisany szczegółowo w pierwszym poście na górze. Zapraszam do ponownego przeczytania.
Okrągły - proponuję Tobie, byś spróbował posługiwać się konkretami, czyli sprawdzonymi informacjami, bądź takimi, gdzie podajesz źródło. Te kalkulacje dotyczące "wójta" wydają się być przez kogoś zwyczajnie wymyślone i nawet gdyby miały pokrycie w rzeczywistości, to i tak nie da się tego przełożyć na praktykę - czyli zastosować w życiu w praktyczny sposób.