Forum Ekoosada
spis ekowiosek oraz pytania co do nich - Wersja do druku

+- Forum Ekoosada (http://ekoosada.pl/ekowioska)
+-- Dział: POSZUKIWANIA LUDZI I MIEJSCA (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Dział: Ludzie i miejsca - informacje, inspiracje, dyskusje (/forumdisplay.php?fid=46)
+--- Wątek: spis ekowiosek oraz pytania co do nich (/ekologiczne-spis-ekowiosek-oraz-pytania-co-do-nich-id885)

spis ekowiosek oraz pytania co do nich - gumisia - 08.07.2018 14:58

Proszę o napisanie tutaj jakie są w Polsce ekowioski. Zastanawia mnie też jak to funkcjonuje pod względem finansowym, nikt nie zarabia tylko ludzie dzielą się darami swojej pracy czy twory pracy są sprzedawane a potem zysk wspólnie dzielony? Jak rozwiązują kwestie edukacji - przecież szkoła jest na pewno daleko. Co z starszymi osobami? Odkładają na starość pieniądze (jeśli się tylko dzielą darami to ich nie mają) czy młodsze pokolenie ich utrzymuje? Czy jeszcze inaczej? I czym się różni ekowioska od od, powiedzmy kilku sąsiadów którzy działają ekologicznie? Pytam się o nazwę bo nie wiem jak w przyszłości szukać ich lokalizacji w necie gdybym się zdecydowała żyć w takiej społeczności

RE: spis ekowiosek oraz pytania co do nich - wszebad - 22.07.2018 17:34

Gumisio.....nie chcę Cię rozczarowywać ale wydaje mi się , że temat ekowiosek w Polsce wciąż raczkuje. Owszem jest sporo inicjatyw ale... albo są to krótkotrwałe działania grup osób młodych (przygoda) lub grup znajomych , albo zamieszkiwanie w sąsiedztwie i pomoc sąsiedzka. Nie słyszałem o czymś takim w formie komuny .. Ja uważam zresztą że to niezdrowe ;-)

howgh

RE: spis ekowiosek oraz pytania co do nich - okragly - 27.07.2018 20:56

Wszebad, ludzie na ziemi żyją 2 000 000 lat. Cywilizacja to ostatnie 8 000 lat a więc 0.25% czasu życia człowieka na ziemi. W genach, mózgu mamy zakodowane życie w stadach (komunach), bez pieniędzy

Tu http://www.okragledomy.com/ksiazeczka.pdf  jest ujawniona koncepcja eco-wioski, która polega na połączeniu tego co najlepsze z naszej cywilizacji z tym co najlepsze z epoki przedcywilizacyjnej. Nie słyszałem i nie sądzę żeby gdzieś na świecie była taka wioska. Poniżej cytat z tej broszurki

„Społeczności, które nie znały pieniądza, żyły we względnej harmonii i zgodzie. Kopulaste chaty ustawione były po okręgu wokół majdanu, wejściami do niego. Na placu tym toczyło się codzienne życie Gdy badacze przyjeżdżali po latach i po pierwszych kontaktach takiej społeczności z pieniądzem, trafiali do innego świata! Spory były na porządku dziennym i rozstrzygano je najczęściej siłą. Społecznością nie rządzili najbardziej szanowani, ale najbogatsi Osada wyglądała inaczej. Centralny plac był pusty, albo w ogóle znikał, a chaty były odwrócone do siebie „plecami”. Pieniądz zmieniał życie społeczności, mentalność i moralność.  nawet NT piszą , „Gdyż korzeniem wszelkiego zła jest miłość do pieniędzy,…” I Tym. 6.10”   

KOMUNO WRÓĆ!    (ta sprzed cywilizacji)     

RE: spis ekowiosek oraz pytania co do nich - Qba - 05.08.2018 11:08

Okrągły mądrze napisane. 100 % się zgadzam. Dodam jedynie, że sam fakt posiadania jest jedynie narzędziem czegoś gorszego, co nazywa się władzą. 

To właśnie owa władza niszczy naturalne relacje międzyludzkie jak również niszczy relacje między człowiekiem a Ziemią. 

Dlatego uważam, że prawdziwe wspólnoty, w których ukształtowała się już świadomość zbiorowa, istnieją o tyle, o ile ich uczestnikom udało się wyeliminować własność tam, gdzie ona tworzy władzę człowieka nad człowiekiem. 

Jednak na terenie Polski taka świadomość jest dopiero na etapie powolnego budzenia się do życia. Czyli jak na razie, nie ma jeszcze tego typu miejsc istniejących w sposób faktyczny / praktyczny.

Ekowioska to nazwa trochę bardziej precyzyjnie określająca społeczność ludzką żyjącą na wsi. Na terenie Polski, te grupy ludzi żyjące w taki czy inny sposób wspólnie, często wymykają się różnym definicjom. 
Mogę wymienić tego typu inicjatywy i skrótowo opisać:
Wolimierz - działalność artystyczno anarchizująca, połączona ze sporą ilością imprez. Na dzień dzisiejszy barwne, kolorowe dosyć mocno komercyjne miejsce nastawione głównie na zyski finansowe. 

Osada Mącze 
Grupa kilku rodzin współpracujących ze sobą. Mieszkają tam ludzie świadomi tego, czym jest samowystarczalność ze sporymi perspektywami na rozwój w tym właśnie kierunku. Można się wiele nauczyć / ceramika, ogrodnictwo. 

Dąbrówka 
Sporo świadomych osób, które przeszły wiele doświadczeń. Kierunek rozwoju kulturalno muzyczno artystyczny. Szeroka wiedza z różnych zakresów. Dużo działalności społecznej na przestrzeni wielu lat istnienia tego miejsca. Nie mam wiedzy na temat, jak to wygląda dzisiaj. Wiele ciekawych osób żyjących w okolicznych wioskach i współpracujących ze sobą czasem.

Pupki 
Teatr Węgajty. Sporo miejsc rozrzuconych po okolicznych wioskach, działalność skupiona na ekoturystyce połączonej z różnymi warsztatami organizowanymi przez mieszkańców. Od całkiem niekomercyjnych, po ekskluzywne dla bogatych odbiorców, np. ośrodek Tu i Teraz. 
Miejsce mocne, działające od wielu wielu lat. 

Burgu Ayana koło Jordanowa
Ciekawe miejsce, jednak skupienie na praktyce Agnihotry tworzy dziwne zwyczaje ewidentnie wskazujące na używanie hierarchii między ludźmi. Zarówno między mieszkańcami, jak i przyjezdnymi. 

Struktura i sposób rozbudowy wskazywać by mógł na to, że jest to jedyna ekowioska w Polsce, gdyby właśnie nie ta dziwna hierarchia, niezbyt widoczna na pierwszy rzut oka...

Wioska Nowica
Miejsce skupiające głównie muzyków i artystów, choć nie tylko. Około połowa (!!) mieszkańców, to ludzie, którzy się tam osiedlili. Druga połowa, to Łemkowie którym udało się wrócić w rodzinne strony po akcji Wisła. 

Jest wiele więcej tego typu ciekawych inicjatyw w Europie jak i na całym świecie. Te, które wymieniłem, to tylko przykładowe.