ostatnie wpisy ostatnio w galerii SZUKAJsłoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, itp
Autor Wiadomość
Artur Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: 10.2012
Post: #1
słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, itp
prostota, wydajność, szybkość, cisza, zero elektryczności
poniższe liki zawierają dokładny opis budowy.

http://www.rootsimple.com/2008/10/build-...rator.html

http://www.motherearthnews.com/Do-It-You...rator.aspx

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oVTcnCuX2Qc[/youtube]
15.10.2012 08:48
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jacek Offline
moderator
****

Liczba postów: 321
Dołączył: 02.2012
Post: #2
Odp: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, i
Oba linki w tym momencie mi nie działają... moze potem zadziałają?
Widziałem taką suszarnię w praktyce - przy okazji pobytu u Marco i Anja Kraft w Niemczech... napiszę o nich wiecej kiedyś.
Eliza póki co robi sobie szybką suszarnie w samochodzie postawionym na słońcu ;)

ekoosada.pl
16.10.2012 02:37
Wpisy użytkownika Cytuj"
Artur Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 14
Dołączył: 10.2012
Post: #3
Odp: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, i
Poprawiłem pierwszy link. Teraz już działa. Pozostale też działają - przynajmiej dla mnie.
Suszarnia we wnętrzu samochodu to świetny pomysł - nie wpadłem na to ;)
16.10.2012 07:54
Wpisy użytkownika Cytuj"
Jarek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 5
Dołączył: 10.2012
Post: #4
Odp: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, i
Tej samej konstrukcji suszarnia niedawno powstała w Ekowiosce Fundacj Terapia Homa. Postawił ją jeden z wolontariuszy. Odwiedzając ekowioskę warto o tym pamiętać:)
Załączam zdjęcie suszarni o której piszę w formie załącznika do niniejszej wiadomości.


Załączone pliki
.jpg  P1340875(1).JPG (Rozmiar: 81,94 KB / Pobrań: 454)
17.10.2012 03:38
Wpisy użytkownika Cytuj"
radnek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: 06.2020
Post: #5
RE: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, itp
Witam eko-zakręconych kolegów i koleżanki.

Chciałem pochwalić się swoją suszarką/dehydratorem słonecznym. W tamtym sezonie zbudowałem ją według wspomnianego przez Artura opisu: http://www.motherearthnews.com/Do-It-Yourself/2006-08-01/Build-a-Solar-Food-Dehydrator.aspx
Skontaktowałem się z Denisem Scanlinem oraz postanowiłem przetłumaczyć powyższy tekst na język polski. Nie jestem anglistą ani stolarzem, więc proszę o wytykanie błędów gdyby ktoś znalazł.

Fotki z procesu budowy.

Nieco zmieniłem wymiary i niektóre rozwiązania dostosowując kąt nachylenie do polskiej szerokości geograficznej oraz do posiadanych i dostępnych w Polsce materiałów. Ogólnie nie wiedziałem, jak się to sprawdzi i bałem się, że to raczej zabawka wyjdzie w naszych warunkach, ale jestem pozytywnie zaskoczony, jak dobrze rozwiązanie się sprawdzało w ciepłe i słoneczne dni. Z minusów to mogę powiedzieć, że jest dość ciężka, a rączki umieściłem zbyt wysoko, co powoduje, że jej przestawianie jest nieporęczne. Wiosna już zawitała, więc temat wrócił. Chcę wyeliminować te błędy, w kolejnej realizacji.

Liczę na słowa motywujące do dalszej pracy :)
02.04.2021 20:44
Wpisy użytkownika Cytuj"
Zbig Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 41
Dołączył: 08.2013
Post: #6
RE: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, itp
Fajny pomysł z suszeniem jagód, owoców, warzyw. Parę spostrzeżeń: Jeśli susz ma być "suplementem diety" to temperatura nawiewanego powietrza nie może przekroczyć 40*C, bo wyższa zabije lecznicze enzymy, lipidy, przegrzeje aminokwasy w białku ( jest to smakowo wyczuwalne) itp,itd.
Poza tym, suszenie w niskiej temperaturze zajmuje dużo czasu i w przypadku korzystania ze słońca w naszym (polskim) klimacie nie ma gwarancji, że pozwoli nam dosuszyć załadowany wsad.
Osobiście będę budował suszarnię komorową w oparciu o klimatyzator i panele fotovoltaiczne zasilające klimatyzator + prąd z sieci w razie zbyt małej własnej produkcji.  
03.04.2021 13:36
Wpisy użytkownika Cytuj"
radnek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: 06.2020
Post: #7
RE: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, itp
(03.04.2021 13:36)Zbig napisał(a):  Jeśli susz ma być "suplementem diety" to temperatura nawiewanego powietrza nie może przekroczyć 40*C, bo wyższa zabije lecznicze enzymy, lipidy, przegrzeje aminokwasy w białku ( jest to smakowo wyczuwalne) itp,itd.

Racja, dlatego w dehydratorze robionym przeze mnie zastosowane są regulowane przesłony powietrza wylotowego. Dzięki temu reguluje się temperaturę. Przy słonecznym dniu otwiera się przesłony szeroko, co zwiększa przepływ powietrza, a w konsekwencji zmniejsza temperaturę w komorze suszarniczej. Wtedy suszenie przebiega szybko dzięki szybkiemu przepływowi powietrza. Jak jest chłodniej lub bardziej pochmurno, to przesłony się bardziej domyka, zostawiając mały otwór, co zmniejsza przepływ powietrza zapewniając, że temperatura nie spadnie poniżej 40 °C.

Oczywiście w takiej konstrukcji raczej trudno będzie utrzymać precyzyjną temperaturę, szczególnie przy zmiennej pogodzie, gdy słońce się pojawia i chowa. Wymagałoby to ciągłego sprawdzania temperatury wewnątrz i regulowania stopnia otwarcia przesłon, co byłoby całkiem niepraktyczne. W planach mam zamiar zastosować termostat, który samoistnie dostosowywałby stopień otwarcia przesłon w zależności od temperatury.

(03.04.2021 13:36)Zbig napisał(a):  Poza tym, suszenie w niskiej temperaturze zajmuje dużo czasu i w przypadku korzystania ze słońca w naszym (polskim) klimacie nie ma gwarancji, że pozwoli nam dosuszyć załadowany wsad.

Też się tego obawiam. Ja mam pomysł na dodanie prostej grzałki, np. w postaci kabla grzejnego lub żarówki do istniejącego dehydratora. W połączeniu z termostatem i regulacją ciągu powietrza uważam, że byłoby to wystarczające rozwiązanie, aby utrzymać zadaną temperaturę wewnątrz komory, gdzie suszą się owoce bez ręcznego sprawdzania i regulowania.

(03.04.2021 13:36)Zbig napisał(a):  Osobiście będę budował suszarnię komorową w oparciu o klimatyzator i panele fotovoltaiczne zasilające klimatyzator + prąd z sieci w razie zbyt małej własnej produkcji.  

Też ciekawe rozwiązanie. Na pewno łatwiej jest regulować temperaturę, bo całość energii na suszenie pochodzi z „prądu” Dodanie akumulatora pozwoliłoby akumulować nadmiar energii. W ogóle jak już ma się energię w postaci prądu, to można z nią robić co się chce w łatwiejszy sposób. Można tak naprawdę myśleć o tym w kategoriach całości instalacji elektrycznej w domu lub gospodarstwie.

Dużym plusem takiego rozwiązanie jest możliwość umieszczenia paneli fotowoltaicznych w miejscu niezależnym od miejsca umieszczenia komory suszenia. Całość łączysz kablem elektrycznym jak i gdzie chcesz. U mnie połączenia absorber + komora suszenia wymuszają kształt całości suszarki.

Z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze sprawność konwersji energii słonecznej w elektryczną.

Osobiście lubię prostotę i rozwiązanie „w pełni elektryczne” trochę mnie przerasta.

Daj znać jak idą prace i jak sprawdzi się rozwiązanie w praktyce.
03.04.2021 17:09
Wpisy użytkownika Cytuj"
Zbig Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 41
Dołączył: 08.2013
Post: #8
RE: słoneczna suszarnia do owoców, warzyw, grzybów, ziół, itp
 
Nie widzę możliwości uproszczenia procesu suszenia w niskiej temperaturze, bo to może zająć non-stop ok 3-5 dni. W czasie "pory deszczowej" zamierzam zastosować osuszacz powietrza, bo inaczej bym miał cały susz zapleśniały lub koszt prądu (grzanie grzałką oporową) byłby kosmiczny. Sama klima też nie da rady dosuszyć powietrza, co najwyżej tanio go podgrzeje do +30*. Robiłem już doświadczenia na mikro-skalę w suszarkach do owoców/grzybów i w piekarniku. Susz jest ok, ale koszt zbyt duży i w domu za dużo oparów...
 Jak coś już zrobię, dopiszę się do wątku. Na razie zamierzam dopiero rozpocząć adaptację budynku gospodarczego na ten cel.
   
 
03.04.2021 18:26
Wpisy użytkownika Cytuj"

Kontakt  współpraca  Wersja bez grafiki  RSS