Jeśli chcecie nas zaprosić na pokaz i wspólne budowanie pieca rocket stove, to poniżej przedstawiam zarys programu, potrzebne narzędzia i materiały.
Warsztaty obejmują budowę pieca w wersji podstawowej, oraz zainstalowanie wybranego wymiennika ciepła. Pokazowi budowania towarzyszy opis, z analizą rozwiązań i odpowiedziami na pytania. Po zakończeniu warsztatów, uczestnicy będą gotowi do budowy takich samych instalacji, oraz do projektowania własnych
1. Budowa pieca podstawowego.
Rocket stove nie ma grzać. On ma skutecznie i dokładnie spalić drewno, dostarczając na zewnątrz energię niesioną przez strugę gorących gazów spalinowych. Dzięki zaizolowaniu cieplnemu paleniska i ciągłej dostawie tlenu, spaliny - po osiągnięciu i przy utrzymaniu właściwej temperatury spalania, są bezwonne i bezbarwne - dwutlenek węgla i para wodna.
Podstawowa wersja rocket stove, to właśnie samo palenisko, dla izolacji cieplnej wykonane z betonu komórkowego, nakryte płytą metalową (blachą) i podłączone do komina.
Do zbudowania podstawowej wersji RS, potrzebujemy wypoziomowanego miejsca o wymiarach ok. 60 na 80 cm, najlepiej na niepalnej posadzce. Potrzebujemy także przeczyszczonego, szczelnego komina, niezbyt daleko od miejsca budowy pieca.
Potrzebne materiały to:
- Beton komórkowy (Ytong) grubości 7,5 cm - 16 szt. Jeśli budujemy piec na podłodze drewnianej, to trzy z tych płyt powinny mieć grubość 10 cm.
- Zaprawa zduńska - 5 kg
- Płyta stalowa (może być przycięty kawałek blachy) 45 na 60 cm
- Blacha z puszek od konserw.
- Kawałek grubszej blachy na ruszt.
- Gwoździe, drut.
- Rura kominowa i kolanka w takiej ilości, żeby podłączyć piec do komina.[/list:u]
Narzędzia:
- Piła płatnica do drewna
- Młotek 400-500 g
- Kielnia, Szpachelka duża, mała.
- Grube rękawice gumowe.
- Kombinerki
- Nożyce do blachy
- Miarka
- Kątownik
- Pojemniki na zaprawę itp.[/list:u]
Opcjonalnie
- Piła drutowa (brzeszczot wolframowy na ramce) - do cięcia w Ytongu po
łukach.
- Szlifierka kątowa z tarczą do cięcia blachy (np. do przycinania rury kominowej)
- Poziomnica[/list:u]
2. Wymiennik ciepła powietrzny
Jeśli chcemy ogrzać pomieszczenie, które jest dobrze zaizolowane cieplne, albo używane okresowo, nie ma potrzeby używania pieca akumulacyjnego. Najlepszym akumulatorem ciepła jest szczelny dom.
W takim przypadku używamy prostego wymiennika ciepła, w postaci meandrującej (zygzakującej) rury kominowej. Ilość zygzaków i długość rury zależy od wielkości pieca, wielkości pomieszczenia i siły ciągu w kominie. Na górze wymiennika, przy ujściu do przewodu kominowego, warto zawiesić (mocno przylegający) termometr piekarnikowy. Temperatura spalin w tym miejscu powinna wynosić 150-200 stopni. Niższa temperatura grozi problemami z ciągiem. Wyższa oznacza, że ciepło niepotrzebnie ucieka przez komin.
Materiały do budowy wymiennika:
- Rury kominowe śr. 12 cm (przykładowo): 2 * 1 metr, 3 * pół metra.
- Kolanka kominowe śr. 12 cm: 8 szt.
- Gwoździe lub śruby do zawieszenia wymiennika na ścianie.[/list:u]
Opcjonalnie:
- Folia aluminiowa do położenia na ścianie pod wymiennikiem - może być grubsza spożywcza.
- Termometr
- Wiertarka z osprzętem - do wiercenia dziur pod zawieszenie wymiennika[/list:u]
3. Wymiennik ciepła wodny
Jeśli chcemy mieć ciepłą wodę użytkową, albo zasilić centralne ogrzewanie, to potrzebujemy wymiennika wodnego. Jest to po prostu duży baniak metalowy (najlepiej beczka), postawiony na piecu, zamiast płyty. Należy weń wmontować:
- Krótki zygzak szczelnej (lut twardy, albo spawana) rury kominowej.
- Złączkę dolotową wody zimnej (na górze)
- Złączkę odbioru wody gorącej (na dole)
- Złączkę zaworu bezpieczeństwa, z zaworem i rurką odprowadzającą wodę do paleniska pieca (uruchomienie zaworu spowoduje zalanie i wygaszenie ognia)
- Termometr do wody [/list:u]
Tak, jak przy wymienniku powietrznym, dobrze jest też zamontować termometr kominowy.
Wymiennik stawiamy na piecu zamiast płyty, Jeśli pojemność wymiennika jest większa niż ~50 l wody, konieczna jest dodatkowa konstrukcja wsporcza - np. obmurówka ceglana.
Wymiennik wodny można też zaizolować cieplnie.
==============
Powyższy materiał jest wersją roboczą - bardzo proszę o uwagi i pytania.