Forum Ekoosada

Pełna wersja: Konferencja GEN 2013
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Konferencja GEN. – Globalnej Sieci Ekowioskek  miała miejsce 7-12 lipca w sercu Szwajcarii w Centre of Unity w Shweibenalp. Miejsce niesamowite – z jednej strony widać ośnieżone szczyty alpejskich gór, a z drugiej, gdzieś daleko w dole lazurowo błękitne jezioro w Brienz.  
Konferencję poprowadzili Macaco Tamerice, Zoltan Hosszu, Robin Alfred i Kosha Joubert. Rekordowa liczba ludzi pojawiła się na tym spotkaniu (ponad 300 osób) oraz jak się okazało pierwszego dnia na otwarciu konferencji – padł rekord liczby krajów (aż 51!), które były reprezentowane przez uczestników! Wynik ten przyjęty został z wielkim entuzjazmem i radością wszystkich zebranych.
Program prawie tygodniowego spotkania był mocno napięty i równolegle zaplanowane były różne spotkania i warsztaty. Wielu wspaniałych  działaczy, społeczników, naukowców, trenerów, myślicieli, pisarzy, projektantów dzieliło się z nami swoim wieloletnim doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami. Warsztaty i spotkania z tymi ludźmi były na tyle atrakcyjne, że bardzo trudno było podejmować decyzje dotyczące uczestniczenia w którymś z nich i nierzadko z żalem rezygnować z pozostałych…
Na konferencji prezentowane były wspaniałe, inspirujące projekty, działania w poszczególnych krajach, doświadczenia ludzi na różnym polu: społecznym, ekologicznym, ekonomicznym. Poruszane były również kwestie polityczne, oraz to co się aktualnie dzieje w krajach objętych zawieruchą zamieszek, wojen…
Liczba osób z GEN oraz osób wspierających działania tej organizacji z roku na rok rośnie. GEN jako organizacja międzynarodowa zrzeszająca wiele silnych ośrodków kulturotwórczych, opiniotwórczych, ekologicznie zaangażowanych już teraz ma coraz większy wpływ na lokalną politykę w poszczególnych regionach, krajach. Jednym z założeń z tegorocznej konferencji jest jeszcze większa współpraca i wpływ na politykę w kierunku większej samowystarczalności, dostarczaniu politykom przyjaznych środowisku i człowiekowi rozsądnych, zrównoważonych rozwiązań społecznych, ekologicznych, technologicznych, ekonomicznych opartych na wypracowanych modelach i doświadczeniach „alternatywnych” ekowioskowych społeczności.
Nowopowstała, założona w kwietniu tego roku organizacja BEN na konferencji została przyjęta jako członek GEN. Wraz z kilkoma osobami z krajów nadbałtyckich prezentowałam BEN jako nietypową organizację - zrzeszającą sieci ekowiosek z nadbałtyckich krajów. BEN już na konferencji był ośrodkiem zainteresowania i wzorem do naśladowania.  
Równolegle do spotkania „starszaków” z GEN odbywały się spotkania NextGEN – grupy młodych (40!), aktywnych ludzi z ekowiosek i nie tylko, którzy chcą spotykać się i działać wspólnie, już teraz tworząc i wprowadzając w życie alternatywne rozwiązania dla cywilizacyjnego mainstreem’u. Niezależnie od nas wypracowywali oni wspólne obszary działań i łączenia się. Każdy z nas przeczuwał, że w tym roku Ecovillage Excellency Award pójdzie w ręce młodych ludzi, którzy byli inspiracją dla wielu uczestników tej konferencji.
Owocem konferencji było również utworzenie nowej inicjatywy: GEN Elders, w której skład weszło kilka doświadczonych osób z różnych społeczności ekowioskowych.
Czas mijał bardzo szybko: zajęcia, spotkania, warsztaty, wspólne posiłki, rozmowy. Nie zabrakło też jednego z ważnych elementów konferencji: celebracji! Co wieczór spotykaliśmy się przy ognisku, by wspólnie grac , tańczyć, śpiewać…

Energia rosła z dnia na dzień i jak to kolega Subshasha stwierdził: przerosła te góry w których się znaleźliśmy. Zastanawialiśmy się jak mocno, jak daleko, jak wysoko możemy się wznieść z naszymi emocjami, otwarciem, zaufaniem, upojeniem wiedzą, poczuciem bliskości i jedności w tej mieszance ras, różnorodności kultur, religii… Bez względu na podziały, które pojawiają się w naszych umysłach czuliśmy się jak jedno plemię, jedna rodzina, jedno…

Monika Podsiadła

Ten artykuł + zdjęcia ze spotkania na stronie: http://www.permakultura.com.pl
Przekierowanie