Forum Ekoosada

Pełna wersja: Kobieca Ekologia – o bardziej ekologicznym cyklu kobiecym
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
.
( Nie jest to temat o rodzicielstwie i dzieciach ale daje do tego działu gdyz tyczy sie kobiet i ich cyklów mies. ( a cykle mies wiążą sie z płodnoscią i dziećmi  :) )

Czy ktos z Was kobitki uzywa kubeczki menstruacyjne ? :?:  Bo kiedys napatoczyłam sie na taki wynalazek ale wsród moich znajomych niestety nikt tego nie używa ( lub nie wiem )
Jesli tak to proszę o recenzję  :)

Znalazłam na ten temat ciekawy artykuł:
Kobieca Ekologia – o „kubeczku menstruacyjnym” i bardziej ekologicznym i zdrowszym cyklu kobiecym
cyt:
"Mamy dzisiaj dostępnych szereg wynalazków, które umożliwiają kobietom czysty, ekologiczny i zdrowy okres.  Dlaczego ekologiczny? Bo są to bawełniane podpaski i tak zwane, „kubeczki menstruacyjne” ktore są wielokrotnego użytku i przy których nie zbierają się miesięczne śmieci na które żadnej – poza wyrzuceniem ich na śmietnisko – odpowiedzi nie ma.  Czystość jest zachowana bo wszystko łatwo się myje wodą i mydłem, a podpaski bawełniane można prać wraz z bielizną w pralce.  Zdrowie jest gwarantowane głównie tym, że takie bawełniane podpaski nie zawierają produktów chemicznych którymi nasączone są konwencjonalne podpaski i tampony.  Mówi się że kobieta przy okresie traci przeciętnie 6 łyżek stołowych krwi i mikrotkanki.  To naprawdę niewiele.  Jednak używając jednorazówek trudno w coś takiego uwierzyć – chemia w tych produktach ściąga  nie tylko więcej krwi niż owe 6 łyżek stołowych. Tampony potrafią absorbować także zdrowy śluz ze ścianek pochwy, ten sam śluz, który potrzebny jest do utrzymania zdrowego pH.  Więcej krwi, zachwianie balansu kwasowo-zasadowego tak ważnego, intymnego miejsca – tylko po to aby wydawać więcej pieniędzy kupując więcej tego samego produktu, który nam szkodzi?
Kubeczek menstruacyjny jest szczelny, łatwy do obsługi i do mycia i, przede wszystkim, bardzo wygodny.  Podpaski bawełniane, uszyte z ultra-wchłaniajęcej i cieniutkiej bawełny, są przyjemne i miękie w dotyku, i w ogóle nie podobne do plastikowych i sztucznych jednorazówek.  
(...) Ależ to jest czyste, przyjemne i kobiece!  Wiele kobiet, ze mną włącznie, twierdzi, że odejście od jednorazówek poprawia nie tylko zdrowie i samopoczucie ale przywraca także rownowagę, czystość i kobiecość naszym okresom "

[youtube]_erwGv0N8uY[/youtube]


10 Mitów na temat Kubeczka Menstruacyjnego


Czy potrafisz wyobrazić sobie górę 11.000 - 17.000 podpasek i tamponów? To właśnie tyle tych produktów zużyje przeciętna kobieta w ciągu swojego życia. Ich rozkład zajmie około 100-300 lat, a w czasie tego procesu do ziemi wydostanie się wiele toksycznych substancji, użytych do ich produkcji, szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.Więcej o szkodliwośći podpasek dla środowiska i zdrowia tu:
Groźne podpaski - czyli o tym, czego nie mówią nam producenci podpasek i tamponów
Ja używałam, ale nie za dużo bo zaszłam szybko w ciąże po zakupie. Generalnie trochę przeciekał wiec kupiłam podpaski i wkładki bawełniane, wielorazowe. http://www.sklep.miesiaczka.com/ używałam tez w trakcie połogu. Myślę, że to ważne żeby unikać chemii w tym czasie jak jesteśmy otwarte. Ale ogólnie cała idea świadomości własnej krwi i "zajmowania się" nią jest mi bliska i dawała mi satysfakcję. Z resztą dla dzieci tez używam wielorazówek. Przeczytałam, że w pieluchach jednorazowych są dopuszczalne nawet te substancje, które zostały zakazane w tamponach!!
Ja używam już od roku i zadowolona bardzo jestem:):) trzeba się jednak z kubeczkiem oswoić, dojść do wprawy w zakładaniu i -(to chyba ważniejsze)- wyciąganiu go. Może działać niezawodnie od pierwszego razu, ale myślę, że idealne dopasowanie i zabezpieczenie osiągnie się metodą prób i błędów (kwestia odpowiedniego ułożenia kubeczka wewnątrz ciała, pełne rozłożenie kubeczka (wkładamy zwinięty),kontrola zawartości, no i najważniejsze chyba to umiejętne złapanie kubeczka w celu wyciągnięcia go i opróżnienia):)
osobiście POLECAM:)
Takie kubeczki wcale eko nie są. Nie mam przekonania do wkładania sobie plastyku w ciało. Zdecydowanie wolę podpaski wielorazowe :). Też nie wiadomo jakie reakcje zachodzą w czasie kiedy ten plastyk ma styczność z florą bakteryjną pochwy i do tego z krwią miesiączkową. 
Wolę nie myśleć jakie tam mogą zachodzą reakcje. 
Lepiej i zdrowiej używać podpasek wielorazowych.
Przekierowanie