Bioróżnorodność
tlumaczenie artykulu z szwajcarskiej gazety 'Schweizer Bauer'.
okazuje sie, ze kazdy dodatkowy gatunek roslinki powieksza produktywnosc calego systemu. Do tej pory mniemano, ze roznorodnosc 6-8 rozajow roslinek, np. na lace, daje maxymalna produktywnosc i nasycenie.
Im wiecej roznych roslinek na lace, tym wiecej biomasy i tym zyzniejsza ziemia. Do tego odkrycia doszla miedzynarodowa grupa naukowa 'Science'. Otoz kazda roslinka sie liczy, i zadna nie jest zbedna. 14 lat obserwowano lake, z 16 roznymi odmianami roslin. Produktywnosc takiej laki - biomasa, rosnie z czasem, i zyznosc gleby rowniez. Kazda kolejna roslinka na lace i kazdy kolejny rok powieksza bogactwo calego systemu. Im wiecej roslinek w systemie, tym bogatszy material organiczny, po obumarciu tychze zasili ziemie. W nastepstwie tego pojawiaja sie w ziemi z biegiem lat rozne drobne istotki przerabiajace ziemie, jak: insekty, grzyby, bakterie, ktore w swej rozorodnosci odpowiadaja roznorodnosci tychze roslinek na lace.
A wiec, im wiecej roslinek na lace, tym wieksze plony z laki po jej skoszeniu. Im wieksza bioroznorodnosc na lace i obrzezach, tym wiecej insektow i takich dobrodziejow, ktore wykanczaja mszyce i inne szkodniki.
Nastepny, ciekawy artykul dotyczy pszczol. Otoz, co drugi roj w Szwajcarii nie przetrwal ostatniej zimy. Jest problem z zapylaniem roslin. Wiec probuje sie przerzucac przez granice nielegalne roje pszczol, a te groza sciagnieciem zarazy i groznych pasozytow. W ten wlasnie sposob trafila przed 25 laty choroba pszczol Varoa z Azji do Szwajcarii. Dlatego tez niszczy sie dziesiatki rojow sprowadzonych nielegalnie.
W zapylaniu roslin pomagaja tez inni dobrodzieje, jak dzikie pszczoly, baki, trzmiele, osy itp. Ale one nie oddalaja sie od swoich gniazd dalej, niz 1 kilometr. Dlatego tez rosliny uprawiane daleko od miejsc bioroznorodnych sa zadko i nieregularnie odwiedzane przez dobrodzieji. W wyniku tego nie kazdy kwiat zostaje zapylony i roslina tworzy mniej owocow. Ten efekt jest bardzo widoczny, mowia specjalisci: srednio o 16% spadla ilosc zawiazanych owocow w odleglosci 1 kilometra do nastepnej polaci bioroznorodnej.
|